Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

Sigma 150-600/5-6.3 DG DN OS HSM Sports Sony E - recenzja

561 Zobacz 6 Liked

60 LAT SIGMA

W tym roku Sigma obchodzi 60-lecie swojego istnienia. W związku z tym wszystkie kupione i zarejestrowane do 8.11.2021 obiektywy dostaną aż 60 miesięcy gwarancji. Japoński producent od dawna stara się tworzyć świetne jakościowo i optycznie alternatywy dla szkieł systemowych. Pomimo faktu, że niektórzy próbują blokować działanie obiektywów Sigmy w swoich aparatach, nie można zaprzeczyć, że serie takie jak Art, Sport i Contemporary zrewolucjonizowały rynek fotograficzny. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że zdrowa konkurencja pobudza branżę inżynieryjną do ciągłego rozwoju technologicznego.WSTĘP

Ten rok przyniósł także głośną premierę wśród użytkowników aparatów Sony z bagnetem E-Mount, ponieważ ruszyła sprzedaż teleobiektywu, pokrywającego pełną klatkę, mającego obrazowanie do rozdzielczości 61MP, stabilizację optyczną oraz cichy i pewny silnik krokowy do autofokusu i to wszystko w cenie 6389 zł. Sigma Sports 150-600mm F5-6.3 DG DN OS HSM została od podstaw zaprojektowana do współpracy z bezlusterkowcami. Właściciele aparatów Sony Alpha cierpieli na niedobór superteleobiektywów zoom, ponieważ w tym zakresie ogniskowych mieli do dyspozycji jedynie Sony 200-600mm z węższym zakresem lub Tamrona 150-500mm.


ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Sigma przychodzi do użytkownika w charakterystycznym dla tej firmy pokrowcu zamykanym na suwak, wraz z paskiem, nóżką statywową oraz osłoną przeciwsłoneczną. Nóżka jest kompatybilna z systemem Arca Swiss lub mocowaniem 1/4" na gwint statywowy. Osłona przeciwsłoneczna jest zakręcana za pomocą bocznej śruby, a sam gwint na filtr to imponujące 95mm.
BUDOWA ZEWNĘTRZNA

Jak przystało na serię Sports, nowy teleobiektyw zoom Sigmy jest wykonany z wielką dbałością o spasowanie elementów i materiały, z jakiego został wykonany korpus obiektywu. Mamy tutaj także najwyższy dla Sigmy poziom uszczelnienia. Cała konstrukcja jest w pełni odporna na kurz i zachlapania, co uniemożliwia przedostawaniu się kropel wody lub drobin kurzu do wewnątrz obiektywu. Na przedniej soczewce została zastosowana powłoka hydrofobowa i oleofobowa — utrudnia to gromadzenie się tłuszczu i wody na przedniej soczewce.

Obiektyw posiada funkcję nazwaną wg. terminologii Sigmy Dual Action Zoom, która obsługuje zmianę ogniskowej za pomocą zoomu prostego (tzw. push-pull), jak i zoomu pierścieniowego, pozwalając na szybką zmianę kąta widzenia niezależnie od przyzwyczajeń do pracy z ultra teleobiektywami. Nowy przełącznik Zoom Torque pozwala na zmianę oporu pierścienia ogniskowej lub zablokować go na szerokim końcu, zapewniając łatwość obsługi zoomu, a także eliminację wysuwania się obiektywu. Korpus obiektywu został wykonany z aluminium, a także TSC (Thermal Stable Component), który znacznie lepiej reaguje na zmiany temperatur i nie powoduje rozszczelnienia konstrukcji. Dzięki temu nowa Sigma jest też sporo lżejsza względem wersji do lustrzanek — w tym wypadku to imponujące 760g, o które udało się odchudzić obiektyw, zapewniając pełną funkcjonalność, właściwości optyczne oraz poprawiając ergonomię podczas pracy.
BUDOWA WEWNĘTRZNA

Nowy obiektyw Sigma 150-600/5-6.3 to także świetna jakość optyczna w całym zakresie ogniskowych, od centrum po brzeg kadru, co powinno ucieszyć nawet osoby sceptycznie podchodzące do obiektywów firm trzecich. Sama konstrukcja optyczna składa się z 25 elementów zawartych w 15 grupach i obejmuje szereg specjalnego rodzaju soczewek (FLD, SLD) które zapewniają dokładną kontrolę i częściową eliminację różnego rodzaju aberracji. Ulepszona konstrukcja optyczna skutkuje także lepszą ostrością i kontrastem pod światło, charakteryzując się odpornością na powstawanie flar czy zjaw.

Kolejną ciekawostką jest minimalna odległość ogniskowania wynosząca 58 cm od matrycy przy ogniskowej 150mm. Maksymalna skala odwzorowania to 1:2.9 (przy 180mm, 61 cm od matrycy) - dzięki temu nowy obiektyw Sigmy sprawdzi się także w przypadku fotografii makro.

Zastosowany w tym modelu krokowy silnik autofokusu zapewnia cichą i płynną pracę, podczas poruszania soczewek przy ostrzeniu na znaczne odległości. Czujnik magnetyczny skutecznie pozycjonuje soczewki w celu szybszego ustawiania ostrości. Zgodnie z oznaczeniem OS, Sigma 150-600mm do Sony E posiada stabilizację optyczną, pozwalającą na efektywne działanie nawet przy -4.0 EV.PODSUMOWANIE

Czy nowa Sigma ma szansę zawojować serca posiadaczy Sony A7, A9 i A1? Wydaje nam się, że jak najbardziej tak — jest to świetny obiektyw pod wieloma względami — od wagi i ergonomii zaczynając, a kończąc na jakości optycznej, obrazowaniu i szybkości ostrzenia automatycznego. Dodając do tego wycenienie znacznie poniżej Sony 200-600mm, osoby stające przed wyborem zmiennoogniskowego teleobiektywu mogą mieć obecnie znacznie szerszy wybór, także w lepszej cenie. W razie pytań oczywiście zachęcamy do kontaktu, jako profesjonalny sklep fotograficzny służymy radą i doświadczeniem.