Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

Nowe obiektywy Canon RF - 16/2.8 i 100-400/5.6-8

499 Zobacz 10 Liked

Wraz z premierą modelu Canon EOS R3, na którego temat pisaliśmy na blogu tutaj, producent przedstawił także dwa obiektywy systemowe do pełnej klatki — szerokokątny model RF 16 mm f/2.8 STM oraz teleobiektyw zoom 100-400mm f/5.6-8 IS USM z bardzo wydajną stabilizacją. Są to zgoła odmienne konstrukcje, natomiast wypełniają lukę w mniejszym budżecie, która z racji na rozwój serii L dla bagnetu RF wydawała się być zapomniana. W dzisiejszym wpisie omówimy kluczowe cechy, którymi mogą legitymować się nowe obiektywy Canona.

Komis Fotograficzny Warszawa


Szeroki kąt — do zdjęć i filmów

Obiektyw Canon RF 16/2.8 STM do bardzo lekka, bo ważąca zaledwie 165 g konstrukcja o szerokim kącie i względnie dużym otworze przesłony. Dzięki takiej ogniskowej sprawdzi się idealnie do fotografii krajobrazowej, a także astrofotografii. Szerokie pole widzenia docenią na pewno także osoby zajmujące się fotografią nieruchomości. Co więcej, nowy model został wyposażony w cichy, krokowy silnik autofokusa STM, który gwarantuje pewną i cichą pracę. Biorąc pod uwagę coraz lepsze możliwości bezlusterkowców pod kątem nagrywania filmów, nowe szkło Canona może być bardzo ciekawą propozycją, jako rozpoczęcie przygody z kinematografią. Konstrukcja składa się z 9 soczewek w 7 grupach, wykorzystując w tym jedną soczewkę asferyczną. To gwarantuje redukcję aberracji chromatycznych oraz lepszą jakość obrazu. Ogniskowa w przypadku matrycy APS-C lub po włączeniu trybu crop w serii EOS R daje ekwiwalent 25,6mm, a przysłona f/2.8 pozwala nie tylko na pracę w gorszych warunkach oświetleniowych, ale także przyjemne rozmycie tła, czyli tzw. bokeh.

Canon RF 16mm


Uniwersalny teleobiektyw zoom

Drugim pokazanym obiektywem jest telezoom o zakresie ogniskowych od 100 do 400mm i świetle przysłony f/5.6 - 8. Konstrukcja składa się z 12 soczewek w 9 grupach, w tym z jednego elementu o ultra niskiej dyspersji (UD) i jednego asferycznego. Za stabilizację odpowiada układ skuteczny aż do 5.5 stopnia EV, co w połączeniu ze stabilizacją matrycy w aparacie (IBIS — In Body Image Stabilization) daje imponujące rezultaty. Dzięki wcześniej wspomnianemu dużemu zakresowi ogniskowych, nowy obiektyw Canona to ciekawa propozycja dla osób, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania do fotografii portretowej, sportowej i przyrodniczej. Za pracę podczas ostrzenia automatycznego odpowiada silnik Nano USM (Ultra Sonic Motor), który można spotkać w obiektywach z wyższej półki i jest najnowszą wersją tego silnika. Gwarantuje to niezwykle płynną i precyzyjną pracę autofokusa w całym zakresie ogniskowych. Jak na tak duży obiektyw, nowy Canon RF 100-400/5.6-8 waży naprawdę niewiele, bo zaledwie 635 g. Może się także poszczycić małą minimalną odległością ogniskowania 88 cm przy ogniskowej 200 mm. Cena obiektywu w przedsprzedaży to 3469 zł.

Canon RF 100-400mm

Nowe funkcje z niższym budżecie

Oba obiektywy mają przednią soczewkę pokrytą powłoką antyrefleksową Super Spectra, która nie tylko redukuje flary i odblaski, ale zapewnia też lepszą ostrość i kontrast podczas pracy w mocnym słońcu. Dodatkowo obie pokazane konstrukcje posiadają pierścień Control Ring, który pozwala na przypisanie zmiany nastawów i można je przypisać za pomocą korpusu aparatu. W taki sposób użytkownik ma kontrolę np. nad czułością matrycy (ISO), prędkością migawki lub priorytetem przysłony.


Sklep Fotograficzny Warszawa


Zarówno RF 16mm STM, jak i RF 100-400mm IS USM to ciekawe propozycje, które na pewno znajdą swoich zwolenników. Pierwszy obiektyw to rozwiązanie doskonałe dla osób, które bezlusterkowce traktują jako uniwersalne urządzenie — do zdjęć i filmów w podobnych proporcjach. Nowy teleobiektyw zoom natomiast wypełnia lukę tańszych szkieł z dużym zakresem ogniskowych, więc jeżeli poszukujesz rozsądnie wycenionej propozycji, by rozpocząć przygodę z fotografią sportową i przyrodniczą — RF 100-400mm bardzo dobrze wpisuje się w ten profil. Oba obiektywy pod kątem dostępności zostały zapowiedziane na październik 2021 roku - z racji na wydłużone terminy dostaw raczej należy spodziewać się ich pod koniec miesiąca.