Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

Nowe Sony A7 IV - kiedy premiera? Co wiadomo?

2445 Zobacz 21 Liked

Coraz głośniej mówi się o nadchodzącej premierze nowego korpusu ze stajni Sony. Aparat bezlusterkowy Sony A7 IV ma zostać pokazany światu jeszcze w tym roku, a Internet jest pełny plotek, co nowego może wprowadzić następca A7 III. Zgodnie z podziałem stosowanym przez firmę, seria A7 jest najbardziej uniwersalna, stanowiąc idealne rozwiązanie dla osób, które skupiają się nie tylko na fotografii, ale także na funkcjach wideo. Modele z oznaczeniem R, jak np. A7R IV są natomiast przystosowane do pracy studyjnej, skupiając się głównie na fotografii, natomiast seria S z najnowszym A7S III na czele to natomiast drugi biegun — śmiało można określić ją kamerą z funkcją robienia zdjęć, wyróżniająca się dodatkowo pracą przy ogromnych czułościach. W związku z tym seria A7 nie posiada raczej flagowych rozwiązań, natomiast w bardzo zgrabny sposób łączy ze sobą wszystkie funkcje. Jest też najlepiej wyceniona, przez co stała się głównym wyborem wielu użytkowników na całym świecie.
Podzespoły Sony A7 IV

Sercem A7 IV ma być nowa, pełnoklatkowa matryca Exmor RS w technologii warstwowej wraz z tylnym podświetleniem o oznaczeniu IMX 554. Przewidywana rozdzielczość ma wynosić między 30, a 33 Megapiksele, co byłoby znaczną zmianą względem 24 MP, które oferuje obecny model. Sony A7 IV ma także pozwolić na większą prędkość zdjęć seryjnych. Obecnie wynosi ona 10 klatek/.s, natomiast nowy sensor w połączeniu z procesorem BIONZ XR umożliwia zapis aż 36 kl/s. w 14 bitach. Czy będzie to wynik, którym pochwali się nowy bezlusterkowiec Sony? Raczej realna wydaje się wartość w okolicach 15-20 kl/s. w trybie Burst ze zwiększonym buforem zapisu. Nawet w takim przypadku różnica byłaby bardzo znacząca dla użytkowników A7 III. Matryca ma być stabilizowana mechanicznie w pięciu osiach, analogicznie do obecnego modelu, ale z większą wydajnością, sięgającą 5,5 stopnia EV, czyli 0,5 EV lepiej od A7 III.
Autofokus


Dużo uwagi w przypadku przecieków Sony A7 IV zostało poświęconych nowemu systemowi autofokusa. Poprzednik wykorzystuje 693 punkty fazowe i 425 kontrastowe z pokryciem 93% matrycy. Sercem nowego modelu miałby być system z reporterskiego, wyższego modelu A9, wykorzystujący 759 punktów fazowych. Jest to możliwe, tak samo jak zastosowanie nowego algorytmu Bird Eye AF, który doceniają, póki co tylko użytkownicy flagowego Sony A1. Nowa matryca z szybszym odczytem, a także szybszy procesor obrazu prawdopodobnie pozwolą na jeszcze szybsze ustalanie ostrości, lepsze procesowanie algorytmów śledzenia, a także wprowadzenie właśnie ww. Bird Eye AF.Tryby video


Wspominając we wstępie o modelu A7S III i określając go mianem najbardziej zaawansowanej pod kątem wideo "a siódemki", można być pewnym, że A7 IV nie zbliży się możliwościami nagrywania filmów. Jednak kończy się rok 2021, standard 4K coraz częściej jest natywną rozdzielczością, w jakiej oglądamy treści — filmy, programy telewizyjne, streamingi i wiele innych. W obecnych czasach nagrywanie w wyższych rozdzielczościach na płaszczyźnie amatorskiej lub semi-pro wydaje się niepotrzebne, natomiast w A7 III do dyspozycji użytkownika pozostaje maksymalnie 4K 30FPS. Jeżeli chcemy uzyskać zwolnienie materiału — nie tylko do poprawienia płynności, ale także do zwolnienia materiału w celu uzyskania tzw. kinowego wyglądu, trzeba zmniejszyć rozdzielczość do 1080p. Oznacza to spadek rozdzielczości aż o 75%. Nowy Sony A7 IV ma oferować 4K 60FPS i 1080p 120FPS, pozwalając twórcom na bardziej elastyczne podejście pod kątem kadrowania i zwolnienia materiału. Co ciekawe, przecieki dot. bezlusterkowca Sony wspominają o oversamplowaniu materiału w 7K, więc jakość, zagęszczenie pikseli oraz praca przy wyższych czułościach ISO mają finalnie dać lepszą jakość obrazu niż nagrywanie w natywnej rozdzielczości.


ilustracja przykładowa A7S III, z której ma zostać zapożyczony odchylany i obracany ekran w A7 IV
Wizjer

Plotki oczywiście traktują także nt. zastosowania nowego wizjera. W tym wypadku A7 III ze swoimi 2,3 mln punktów wypada najgorzej z całej obecnej linii A7. Oczywiście marzeniem wszystkich byłoby zastosowanie naprawdę świetnych wizjerów z modelu A7R IV, A9 II lub A1, natomiast najpewniej skończy się na też całkiem niezłym kompromisie w postaci 3,69 mln punktów — analogicznej rozdzielczości jak w modelu Nikon Z7 lub Canon EOS R. Poprawie prawdopodobnie ulegnie także rozdzielczość i jasność ekranu LCD. Mówi się także o zwiększeniu zakresu regulacji poprzez możliwość odchylenia go w bok, natomiast nie jest to aż tak pewna informacja.Zasilanie

Wzorem całej serii A7 III i IV, A9 oraz A1, nowe Sony A7 IV najpewniej będzie korzystało z tych samych akumulatorów NP-FZ100, pozwalających na całkiem niezłe wyniki pracy. Oczywiście ciężko tu posiłkować się wynikami innych modeli, ponieważ będzie to zależne od optymalizacji całego układu. To natomiast dobra wiadomość dla posiadaczy innych modeli, którzy będą chcieli albo uzupełnić arsenał o Sony A7 IV, albo planują przesiadkę ze starszych modeli.


Podsumowanie

Nowsze podzespoły, sprawdzone rozwiązania i brak rewolucyjnych zmian — tak najpewniej będzie można określić nowy model pokazany przez Sony. To jednak dobrze dla osób, które oczekują po prostu uniwersalnego, niezawodnego sprzętu, który będzie spełniał wymagania sprzętowe zgodnie ze standardami wyznaczonymi w tym roku przez nowe premiery. Premiera w optymistycznym wypadku powinna być już pod koniec tego miesiąca, ale biorąc pod uwagę ogólne problemy z dostawami, można raczej spodziewać się końcówki roku 2021 lub początku 2022. Wszystkie obecnie dostępne modele znajdziesz na stronie naszego sklepu fotograficznego.