Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Fujifilm?

862 Zobacz 12 Liked

Wpis poradnikowy dotyczący sprawdzenia przebiegu w aparacie to do tej pory jeden z najpopularniejszych artykułów na naszym blogu. Pojawił się on parę lat temu i na jego łamach niestety musieliśmy rozczarować posiadaczy aparatów Fujifilm, ponieważ wtedy nie było możliwości sprawdzenia przebiegu. Sytuacja jednak się zmieniła i na szczęście pojawiło się rozwiązanie, które pozwala na ustalenie dokładnej ilości zdjęć, jakie wykonał nasz aparat Fuji. Nasz fotograficzny sklep internetowy przygotował instrukcję dla posiadaczy, która szybko pozwoli sprawdzić przebieg.
Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że funkcja odczytu danych EXIF z pliku ma zastosowanie w modelach X-T2 lub nowszych. Sprawdzenie przebiegu aparatu jest jednak bardzo proste i nie wymaga szeregu komend, jak ma to miejsce w niektórych aparatach innych marek.

1. Pobranie programu EXIFtool v12.35

Do sprawdzenia potrzebne będzie pobranie programu EXIFtool v12.35 ze strony exiftool.org. Po pobraniu paczki .zip i jej wypakowaniu program jest już gotowy do użycia, nie trzeba przechodzić instalacji.

2. Zrobienie i wgranie zdjęcia

Aparatem, którego przebieg chcemy sprawdzić wykonujemy zdjęcie w formacie .JPEG i zachowujemy plik na karcie pamięci. Po przekopiowaniu pliku lub prosto z dysku przeciągamy go na ikonę programu exiftool.

3. Odczyt przebiegu

Po przeciągnięciu pliku, uruchomi się okno programu ze szczegółowymi danymi dotyczącymi nie tylko samego zdjęcia, ale też aparatu. Po naciśnięciu Ctrl + F wyszukujemy frazę "Image Count" i odczytujemy wartość - gotowe!