Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

60-lecie marki SIGMA

742 Zobacz 10 Liked

W tym roku firma SIGMA obchodzi swoje 60-lecie istnienia za sprawą Michihiro Yamakiego. Japońska marka, której początki miały miejsce w prefekturze Setagaya, nie tylko zaczęła oferować optykę wysokiej jakości, ale także z czasem zaczęła produkować własne aparaty analogowe, a później cyfrowe. To, co zawsze cechowało produkty Sigmy to innowacyjność, wysoka jakość wykonania oraz tworzenie zdrowej konkurencji dla obiektywów systemowych innych producentów. 
Początki, jak zawsze, były dość trudne. Sama firma powstała z racji na chęć uratowania sieci przedsiębiorców, którzy z racji na zachwianie łańcucha dostaw mieli przed sobą perspektywę bankructwa. Każda z tych firm była zaangażowana w produkcję sprzętu optycznego i to właśnie dzięki inicjatywie Yamakiego, obecnie SIGMA Lens jest jednym z największych i najbardziej liczących się producentów na świecie.

Na przestrzeni ostatnich dekad, marka wielokrotnie radziła sobie pomimo zawirowań i rewolucji technologicznych, a to wszystko za sprawą oddanych użytkowników. Dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań, słuchanie informacji zwrotnej oraz wprowadzanie innowacji zaprocentowało i pozwoliło rozwijać się japońskiej firmie.


Pierwsze kroki SIGMY

Zanim zaprezentowano pierwszy obiektyw, od powstania firmy minęło niewiele czasu, bo zaledwie miesiąc. Mało znanym faktem jest natomiast to, że pierwszym produktem sygnowanym logiem SIGMA był telekonwerter x2.0, który był w ogóle pierwszą tego typu konstrukcją na świecie. Jeszcze w tym samym miesiącu światło dzienne ujrzał obiektyw miniTEL 200mm f/4.0, który posiadał mocowanie Y-S.

Następny rok przyniósł kolejną zmianę, a mianowicie przeniesienie siedziby do Komae w Tokio, zachowując jednak produkcję w pierwotnym miejscu. Wynikało to z zachowania czystości i przejrzystości powietrza, w którego środowisku były wykonywane obiektywy. Trzy lata później powstała kolejna ciekawa konstrukcja, a mianowicie Mirror-ultratelephoto 500mm f/8.0, cechujący się naprawdę niską jak na tamte czasy wagą.

Nowa fabryka - nowe możliwości

W 1973 roku produkcję przeniesiono do miejscowości Bandai w prefekturze Fukushima, 300 km od biura, w nowopowstałej fabryce Aizu. Od tamtej pory niezmiennie każdy produkt SIGMA jest produkowany właśnie w tym miejscu.
Pierwszy aparat oraz szerokokątny zoom

Zaledwie 3 lata po przeniesieniu produkcji, zaprezentowano pierwszą lustrzankę analogową o oznaczeniu Mark-I. Kolejne lata to pokaz możliwości konstruktorów, którzy regularnie zadziwiali świat swoimi przełomowymi konstrukcjami: szerokokątnym zoomem 21-35 mm f/3.5-4 pokazanym  1979 roku, pierwszą konstrukcją apochromatyczną 50-200 mm f/3.5-4.5 ze specjalnymi soczewkami o ultraniskiej dyspersji z 1984 roku, czy zoomem współpracującym z systemem autofokusa obiektywem 60-200 mm f/4-5.6 z 1986 roku.
Nowa linia EX

Kolejne lata firmie SIGMA mijają na rozbudowie siatki dystrybucyjnej, głównie o kraje europejskie i azjatyckie oraz dokończeniu budowy kompleksu fabryk. Lata '90. to dla SIGMY przede wszystkim premiera kolejnego aparatu analogowego i pierwszego z systemem autofokusa – SA-300. Ta dekada dla SIGMY była także wprowadzeniem nowej linii obiektywów, z kompletnie przeprojektowaną konstrukcją optyczną i charakteryzujących się nowym wzornictwem – serii EX. W ramach tej serii pierwszym pokazanym obiektywem był 28-70mm f/2.8 EX Asph. - miało to miejsce w 1998 roku.

Zaledwie dwa lata później i wraz z wejściem w nowe millenium, SIGMA pokazała pierwszy teleobiektyw zoom o 10-krotnym powiększeniu optycznym i konstrukcji apochromatycznej, na dodatek z serii EX – Sigma 50-500 mm f/4-6.3.

SIGMA dołącza do rynku DSLR

Rok 2002 przynosi bardzo duże zmiany dla SIGMY pod kątem rozwoju, ponieważ dołączają do rynku lustrzanek cyfrowych z modelem SD9. Był to pierwszy model w historii, który na wyposażeniu posiadał autorską matrycę Foveon X3, która była uznawana za najdoskonalszy rodzaj matrycy światłoczułej. Rok później SIGMA Corporation pokazuje pierwszy teleobiektyw zoom ze stabilizacją optyczną, a mianowicie APO 80-400 mm f/4.5-5.6. W międzyczasie firma przeniosła swoje biura z Tokio do Kawasaki.
SIGMA 200-500/2.8 EX - zielony kolos

Kolejne dwie przełomowe daty to rok 2008 i 2012 – wtedy też SIGMA pokazała jeden z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie najcięższych teleobiektywów zoom. Sigma EX DG APO 200-500mm o stałym świetle f/2.8 była konstrukcją przełomową praktycznie pod każdym względem. Dodatkowo obiektyw ten był kompatybilny z telekonwerterem, pozwalając na uzyskanie ogniskowej 400-1000 mm przy przysłonie wynoszącej f/5.6. Rok 2012 to natomiast kompletna rewolucja, a to za sprawą polityki SIGMA GLOBAL VISION. Polegała ona na zaprzestaniu produkcji linii EX na rzecz trzech nowych linii – Art, Contemporary i Sports.

Nowe serie obiektywów - nowa jakość w świecie foto

Seria Art (A) wyróżnia się do tej pory szeroką gamą świetnych optycznie obiektywów stałoogniskowych, charakteryzujących się dużymi względnymi otworami przysłony. Dodatkowo do serii Art SIGMA zalicza nowe obiektywy szerokokątne oraz obiektywy makro.

Seria Contemporary (C) natomiast to obiektywy reprezentowane głównie przez zoomy standardowe i teleobiektywy, w tym te o dużym powiększeniu. Seria Contemporary z racji na mniejsze wymiary i wagę do osób zajmujących się fotografią hobbystycznie lub rozpoczynających pracę w zawodzie fotografa, gdzie na początku liczy się jak najbardziej uniwersalny zakres ogniskowych w połączeniu z dobrą jakością optyczną w rozsądnym budżecie.

Seria Sports (S) to najwyższej klasy teleobiektywy i superteleobiektywy stało- i zmiennoogniskowe, które pozwolą na fotografowanie wydarzeń sportowych, przyrody oraz awioniki z zachowaniem przeniesienia rozdzielczości obecnych matryc. Wsparte podwójnymi układami autofokusa, wyposażone w jedne z najlepszych stabilizacji optycznych, a także w pełni uszczelnione, od lat są cenione przez profesjonalistów na całym świecie.

Każda z tych serii jest niezmiennie rozwijana od tamtego czasu, zarówno pod aparaty bezlusterkowe, jak i lustrzanki. Z racji na mnogość dostępnych mocowań, z obiektywów SIGMY korzystają zarówno użytkownicy Sony, Canona, Nikona, ale także Leica i Panasonica. Ostatni producenci, co więcej, weszli w kooperację w japońską firmą, tworząc w 2018 roku tzw. L-Mount Alliance. Opracowanie wspólnego mocowania obiektywu dla pełnoklatkowych aparatów Leica, Panasonic oraz Sigma dało owoce między innymi w postaci Sigmy fp – najmniejszego pełnoklatkowego bezlusterkowca wyposażonego w matrycę Bayer.
SIGMA od lat dostarcza twórcom jedne z najlepszych rozwiązań na rynku – zarówno w świecie fotografii (serie A, C i S), ale także w świecie kinematografii (seria CINE). Dzięki tworzeniu przemyślanych rozwiązań i podejmowaniu strategicznych decyzji na podstawie głos konsumentów SIGMA nieprzerwanie od 60 lat jest niezmiernie ważnym producentem sprzętu fotograficznego. Jako oficjalny autoryzowany sprzedawca SIGMY w naszej ofercie mamy wszystkie dostępne modele - serdecnie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.