Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

Nowy obiektyw od Sony - FE PZ 16-35 F4 G

74 Zobacz 1 Liked

Nowy obiektyw od Sony - FE PZ 16-35 F4 G
22 marca zawitał na rynku nowy obiektyw od Sony. Mowa o modelu FE PZ 16-35 MM F4G – szerokokątnym power zoomie do systemu E-mount.  Pierwsze co przychodzi na myśl patrząc na nowy obiektyw, to podobieństwo między nim, a jego starszym bratem FE 16-35/2.8 GM. Producent postawił jednak tym razem na zoom napędzany elektronicznie, a nie mechanicznie i mimo pozornego podobieństwa, dzieli te dwa modele wiele różnic.


Wygodna i wytrzymała budowa
Nowy obiektyw Sony posiada wielką zaletę – swój rozmiar. Do jego budowy użyto sporej ilości plastiku, co zmniejsza ciężar, a nie wpływa na jego wytrzymałość. Jest to sprzęt mały, kompaktowy, poręczny i lekki, ważący zaledwie 353g. Podobnie jak wiele innych obiektywów od Sony, odporny jest na złe warunki atmosferyczne. Nowy model zaopatrzono w system 13 soczewek, w 12 grupach. Znajdziemy wśród nich 2 soczewki AA, standardową sferyczną super ED, ED oraz asferyczne ED. W układzie użyto także 7-listkowej przysłony.  Obiektyw nie wydłuża się przy zmienianiu ogniskowej, co zapewnia mu dobrą szczelność oraz zapobiega dostawaniu się kurzu i wilgoci. Zobaczymy na nim także 3 pierścienie, z których jeden nie jest standardowym elementem dla Sony. Poza dwoma pierścieniami standardowo służącymi do manualnego ustawienia zoomu i ostrości, zamontowany również został jeden – najbliższy body, służący do ustawiania wartości przysłony. Może pracować ze skokiem lub płynnie, w obu opcjach wyjątkowo precyzyjnie.

https://e-oko.pl/content/sklep-fotograficzny-warszawa


Sony FE PZ 16-35 F4 G - gratka dla filmowców
Sony FE PZ 16-35 F4 G to ciekawa propozycja dla filmowców. Power zoom zapewnia niezwykle gładkie zmienianie ogniskowej zapewniając płynność ujęć. Za pomocą dźwigni umieszczonej przy pierścieniu możemy ustawić prędkość zoomu od bardzo wolnej do bardzo szybkiej. Mamy także możliwość wybrania szybkości zmiennej lub stałej. Obiektyw posiada bardzo płynny system regulowania zoomu, napędzany 4 silnikami liniowymi XD (eXtreme Dynamic).  Producent zadbał o możliwość personalizacji prędkości zoom oddzielnie do zdjęć i do filmów. Co więcej zoom może być także sterowany zdalnie, przez WiFi. Dodatkową, istotną zaletą obiektywu jest ograniczony lens breathing, co może znacznie ułatwić pracę nad tworzeniem materiału filmowego.Czy tylko zalety?
Obiektyw posiada wiele plusów. Poza wymienionymi wcześniej cechami, może się on również pochwalić minimalnym winietowaniem. Tworzy on także piękny i efektowny efekt bokeh. Aberracja chromatyczna nie stanowi problemu, dzięki czemu zdjęcia przedstawiają dużo bardziej zbliżone do rzeczywistości kolory. Dwie cechy nowego obiektywu Sony mogą jednak niektórych nie zadowolić.  Przede wszystkim, przy otwieraniu nieskorygowanych zdjęć w formacie RAW widać sporą dystorsję, co więcej zauważalną przy każdej długości obiektywu. Po drugie, manualne dostosowywanie zoomu jest wolniejsze niż przy przeciętnych obiektywach,  co może zniecierpliwić fotografów przyzwyczajonych do szybkiej operacji zoomem. Nie są to jednak wady bezpośrednio wpływające na użytkowanie obiektywu, czy obniżające jakość zdjęć i filmów.


Podsumowując, Sony FE PZ 16-35 F4 G posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jest on zdecydowanie wart swojej ceny i wygląda na to, że można uznać go za duży sukces Sony.

Opublikowany w: Nowości fotograficzne