Menu bloga

Najnowsze wpisy

Fotografia wnętrz

707 Zobacz 1 Liked

Aparat do fotografii wnętrz to pierwsze czego szukamy chcąc rozpocząć swoją przygodę ze zdjęciami nieruchomości. Następnie sięgniemy po obiektyw, statyw i być może inne dodatki. Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego zdjęcia nieruchomości? Czemu warto się nimi zainteresować? Ten odłam fotografii na przestrzeni ostatnich lat zyskuje coraz większą popularność i nie bez powodu. Prawdopodobnie pierwsze co większości osób kojarzy się z tym tematem to oferty sprzedaży mieszkań. Jest to oczywiście w pełni trafne skojarzenie – coraz więcej prywatnych najemców i agencji stawia na tworzenie ogłoszeń, które wyróżniają się na tle innych ofert, dzięki atrakcyjnym zdjęciom. Ale nie tylko te osoby zajmują się uwiecznianiem architektury. Jest to dziedzina, która cieszy się zainteresowaniem także wśród hotelarzy, właścicieli restauracji i kawiarni oraz blogerów.


Aparat do fotografii wnętrz i obiektyw szerokokątny

Dobra wiadomość dla aspirujących fotografów nieruchomości to, to, że do tego typu zdjęć nie jest potrzebny sprzęt za wygórowane pieniądze. Aparat nie musi być bardzo czuły, ze względu na to, że z reguły nie będziemy robić zdjęć mieszkania w nocy. Nie musi być także odporny na ciężkie warunki atmosferyczne, ani robić bardzo szybkich serii zdjęć. Rozmiar matrycy także nie jest sztywno określony. Sprawdzi się zarówno sensor APS-C, jak i pełna klatka. Cechy, na które warto zwrócić uwagę to obracany ekran (najlepiej we wszystkie strony), wygodna obsługa bracketingu oraz dobry autofocus.
Obiektyw z kolei ma już większe znaczenie. Musi on być na tyle szeroki, żeby objąć dużą część pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne, kiedy robimy zdjęcia np. ciasnej kawalerki i nie mamy miejsca na poruszanie się ze swobodą. Nie ma potrzeby, żeby obiektyw był bardzo jasny, ponieważ i tak będziemy przymykać przysłonę. Tak samo jak w przypadku aparatu nie musi mieć on uszczelnionej konstrukcji. Do fotografowania wnętrz świetnie nadają się szkła typu tilt-shift. Są droższe od standardowych obiektywów, ale pozwalają na korekcję perspektywy, co tym samym oszczędza nam czasu w postprodukcji.
Dodatkowo przyda się nam statyw oraz wężyk spustowy – unikniemy dzięki temu ewentualnych poruszeń zdjęcia.

Prezentujemy przykładowe aparaty i obiektywy do fotografii wnętrz polecane przez sklep fotograficzny e-oko.pl (wszystkie w naszej ofercie):

aparat canon r10 z obiektywem sigma 14-24

Canon R10 + Sigma 14-24/2.8 ART DG HSM (Canon)

aparat spny a7 iii z obiektywem sony 16-35

Sony A7III + Sony 16-35/4 FE ZA OSS


Oświetlenie dla fotografa nieruchomości

Najprostsze i najlepsze co możemy zrobić, to wykorzystać światło dzienne. Robiąc zdjęcia przy naturalnym źródle światła, uzyskamy fotografie pomieszczenia wyglądającego na przestronne i jasne. Eliminuje to również potrzebę używania lamp, co oznacza więcej pieniędzy w portfelu oraz mniej sprzętu do transportu. Możemy też robić zdjęcia przy świetle sztucznym, ale nie dadzą one wrażenia przestrzenności i katalogowego „looku”. Jeśli nie mamy wyboru i musimy robić zdjęcia po zachodzie słońca, to zdecydowanie postawmy na dobry aparat fotograficzny. Komórka da nam zdjęcie o dużo gorszej jakości oraz przestrzenności, ze względu na fizyczny rozmiar matrycy.


Wskazówki i podpowiedzi

Przy robieniu zdjęć wnętrz warto zwracać uwagę na kadrowanie. Linie poziome i pionowe powinny być równoległe do krawędzi kadru. W przeciwnym wypadku zdjęcie może wyglądać po prostu niedbale. Warto próbować fotografować z różnych punktów mieszkania. Może warto wejść wyżej, kucnąć, albo stanąć dalej? Kilka kroków może bardzo zmienić kadr i sprawić, że będzie on ciekawszy i bardziej atrakcyjny. Jednym z pierwszym odruchów przy wykonywaniu zdjęć nieruchomości powinno być zadbanie o jego wygląd. Oczywiście nie zawsze mamy na to szansę (np. robiąc zdjęcia w kawiarni na bloga), ale jeśli tylko mamy taką możliwość zwróćmy uwagę na otoczenie. Czasami wystarczy przesunąć koc czy domknąć szafkę, żeby zdjęcie wyglądało bardziej profesjonalnie.
Ważna jest również przysłona i jej ustawienie – przymknięcie pozwoli nam uchwycić znacznie więcej elementów w polu ostrości. Zwiększając wartość przysłony musimy pamiętać o tym, że ekspozycja zdjęcia będzie ciemniejsza. Przy pomocy statywu oraz wydłużonemu czasowi naświetlania możemy w bardzo łatwy sposób skorygować ekspozycję i uzyskać w pełni ostre i poprawnie naświetlone zdjęcie.


Wizualizacje mebli

Dla projektantów wnętrz czy producentów, fotografia może okazać się przydatna także przy takich projektach jak wizualizacje mebli. Na podstawie zdjęć referencyjnych można stworzyć cyfrowe modele wyposażenia domu, które pozwolą na prezentację aranżacji wnętrza oraz pokazanie produktu w scence sytuacyjnej.