Menu bloga

Najnowsze wpisy

APARAT NA WAKACJE 2024

2939 Zobacz 9 Liked

Jaki jest najlepszy aparat na wakacje?


Prawdopodobnie wiele osób zadaje sobie to pytanie właśnie teraz, kiedy zbliża się sezon urlopowy. W internecie znajdziemy wiele wpisów i filmów na ten temat, z różnymi poradami i „idealnymi” modelami. Odpowiedź na pytanie „jaki jest najlepszy aparat na wakacje?” jest jednak bardzo prosta i taka sama jak na pytanie „jaki jest najlepszy aparat świata?”. Otóż jest nim ten, który mamy przy sobie. Może się to wydawać mało profesjonalną odpowiedzią, ale nawet najprostszy aparat cyfrowy zrobi lepsze zdjęcia, niż sprzęt zamknięty w szafie pancernej. To on utrwali piękne chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi, fantastyczne widoki i momenty relaksu.
Zakładamy jednak, że każdy kto czyta ten wpis zastanawia się nad kupnem aparatu, więc postaramy się jak najlepiej pomóc w doborze sprzętu, który będzie świetnym towarzyszem podróży. Jeśli nie czują się Państwo wystarczająco pewni, żeby podjąć decyzję na podstawie lektury poniższego tekstu, to zapraszamy do kontaktu z doradcą w naszym sklepie fotograficznym e-oko.pl. Zawsze służymy pomocą w znalezieniu sprzętu pasującego do potrzeb naszych klientów.


Kompakt, lustrzanka czy bezlusterkowiec – co wybrać?


Żeby zacząć się zastanawiać nad konkretnym aparatem, najpierw rozważmy czego od niego oczekujemy. Czy ma on nam służyć do zachowania rodzinnych wspomnień? Być rodzajem notatnika? A może wakacje są po prostu dobrym momentem, żeby zacząć uczyć się zawiłości świata fotografii? Chcąc odpowiedzieć na pytanie jaki aparat wybrać, pozwoliliśmy sobie stworzyć listę typów fotografów, w zależności od ich potrzeb i oczekiwań. Niech każdy zastanowi się, który opis jest mu najbliższy i co jest dla niego najważniejsze.


I Fotograf „rodzinny” – osoba, która szuka sprzętu do uwieczniania rodzinnych wycieczek, swoich bliskich i chwil z nimi spędzonych. Zazwyczaj takiemu fotografowi będzie zależało na czymś małym, uniwersalnym. Jak w przypadku każdego aparatu chcemy, żeby wykonywał on zdjęcia dobrej jakości, a często oczekujemy, że będzie również posiadał opcję filmowania. Najpopularniejszym wyborem będzie tutaj aparat kompaktowy. Nie posiada on wymiennego obiektywu, ale zazwyczaj ten, który jest zamontowany, ma bardzo uniwersalny zakres ogniskowych. Wystarczy nam on zarówno do sfotografowania krajobrazu, portretu jak i zbliżenia interesującego nas obiektu. Dodatkowo ten rodzaj aparatu prawie zawsze posiada wbudowaną lampę błyskową, nieocenioną  przy słabych warunkach oświetleniowych. Kompakty, jak nazwa wskazuje - są małe i lekkie. Niektóre osiągają tak małe rozmiary, że możemy spokojnie schować je do kieszeni spodni czy kurtki. Nie tylko ułatwi nam to do niego szybki dostęp, ale także ograniczy ilość bagażu zabieranego na wycieczkę.
Mały rozmiar posiada jednak również wady. Przede wszystkim ogranicza on wielkość matrycy – jednej z najważniejszych części aparatu fotograficznego. Głównym minusem małego sensora jest to, że słabo radzi on sobie przy ustawieniu wyższej czułości, generując szumy i obniżając jakość zdjęcia. Jest to szczególnie zauważalne przy fotografiach wykonywanych w nocy.
Decydując się na tego typu aparat warto zwrócić uwagę na obiektyw, ponieważ jak zostało powyżej wspomniane - nie będziemy mogli go wymienić. Przyda się nam uniwersalny zoom, przykładowo 24-105, 24-120 lub 24-200.
Obecnie posiadamy na rynku wiele modeli kompaktów i jednym z nich, o którym warto wspomnieć jest Sony RX100 VII. Pomimo bardzo małego rozmiaru (mniejszego niż dużo współczesnych smartfonów!) posiada on wielkie możliwości. Wyposażony jest w matrycę 1-calową, o rozdzielczości 20,1 MPx, zapisuje filmy w 4K oraz posiada stabilizację obrazu. Zamocowany do niego obiektyw to 9-72/2.8-4.5 (ekwiwalent 24-200 mm dla pełnej klatki) – jasny teleobiektyw z optyką firmy Zeiss. Dużą zaletą Sony RX100 VII jest szybki, trafny, hybrydowy autofocus z detekcją fazy i opcją śledzenia obiektów. Da nam on więc dużo lepsze zdjęcia niż smartfon i zajmie tyle samo miejsca w kieszeni.

Sony RX100 VII vs IPhone 12


II Fotograf „podróżnik”

    1) Globtroter – fotograf, który zwiedza cały świat i potrzebuje sprzętu bardzo uniwersalnego, nie zajmującego dużej ilości miejsca. Dlaczego? Przy wycieczkach między krajowych zazwyczaj mamy ograniczoną ilość bagażu, więc wyklucza to możliwość przewożenia wielu obiektywów, nie wspominając o tym, że osoba nie będąca zawodowcem z reguły nie chce wydawać dużych kwot na rozbudowany zestaw fotograficzny. Zwiedzając świat, podróżnik najprawdopodobniej będzie potrzebował aparatu do wielu różnych zdjęć: od architektury, przez zdjęcia uliczne, po ujęcia zwierząt na safari. Dlatego tak ważna jest uniwersalność sprzętu, która w dużej mierze będzie zależeć od obiektywu. Szeroki zakres ogniskowych pozwoli na wykonanie zdjęć wielu rodzajów obiektów. Warto więc zainwestować w zmiennoogniskowy teleobiektyw jak 24-600/2.4-4 czy 24-3000/2.8-8, którym uchwycimy piękną, wiekową kamienicę, a zarówno będzie świetnym rozwiązaniem przy zdjęciach zwierząt w rezerwatach. Pozwoli on na zrobienie zdjęcia majestatycznego lwa, bez narażania się na równie imponujące zęby. W tym miejscu warto wspomnieć o 2 modelach aparatów. Jednym z nich jest Sony RX10 IV - bardzo uniwersalny aparat kompaktowy z dobrej jakości zoomem 8,8-220/2.4-4 (ekwiwalent 24-600 mm dla pełnej klatki) z optyką firmy Zeiss. Tak jak RX100 VII posiada on 1-calową matrycę, o rozdzielczości 20,1 MPx. Zaawansowany autofocus z detekcją fazy, w połączeniu z prędkością zdjęć seryjnych 24 kl./s umożliwia uchwycenie ptaków w locie, co zazwyczaj sprawia problem wielu aparatom. Idealnie nada się też do zdjęć energicznych psów i biegających dzieci. Co więcej, pozwala on kręcić wysokiej klasy filmy – czasami zdjęcie nie wystarczy, żeby oddać klimat pięknego otoczenia.
Drugi warty uwagi model to Nikon P1000 – jedyny na świecie aparat z wbudowanym obiektywem 24-3000/2.8-8. Jest on większy od RX10 IV i mniej wygodny, ale daje nam niesamowity zakres ogniskowych.

powyżej Sony RX10 IV i Nikon P1000

Przykładowe zdjęcia, wykonane przy pomocy powyższych modeli aparatów:


Sony RX100 VII, 24mm, ISO 125, f/4.5, 1/1000s

Sony RX100 VII, 200mm, ISO 125, f/5, 1/500s


Sony RX10 IV, ISO 100, f/4, 1/1000s

Sony RX10 IV, ISO 100, f/2, 1/500s


Nikon P1000, 24mm, ISO, f/3.2, 1/1600s


Nikon P1000, 3000mm, ISO 100, f/8, 1/500s

    2) Dokumentalista – fotograf, dla którego aparat spełnia rodzaj cyfrowego notatnika. Robi zdjęcia na bloga, na stronę czy do swojej prywatnej kolekcji i ważniejsze jest dla niego zatrzymanie konkretnej sceny czy widoku, niż dopracowany kadr i miliony pikseli. Im aparat mniejszy, tym lepiej. Dobrze, gdyby nie rzucał się on za bardzo w oczy, szczególnie w przypadku osób robiących zdjęcia uliczne. Jeśli chodzi o optykę, to sprawdzi się tu szeroki kąt. Obiektyw zmiennoogniskowy może okazać się zupełnie niepotrzebny, kiedy chcemy szybko uchwycić daną scenę. Krótka ogniskowa obejmie dużą część scenerii, na czym zwykle zależy osobie robiącej tego typu zdjęcia.
Pierwszy model, który przychodzi tutaj na myśl to Ricoh GR III. Jest to aparat kompaktowy, z szerokokątnym obiektywem 18,3/2.8 (ekwiwalent 28mm dla pełnej klatki), tak mały, że zmieści się w tylnej kieszeni spodni. Posiada większą matrycę niż wcześniej wspomniane modele – APS-C, o rozdzielczości 24,2 MPx. Produkuje świetnej jakości zdjęcia i filmy w rozdzielczości Full HD. Trochę większym modelem, który zmieści się prędzej do kieszeni kurtki niż spodni jest Fujifilm X100V. Również posiada matrycę APS-C, jednak o większej rozdzielczości 26 MPx. Nagrywa w 4K i posiada unowocześniony wizjer hybrydowy. Wbudowany obiektyw Fujinon to jasny szeroki kąt 23/2 (ekwiwalent 35mm dla pełnej klatki), dodatkowo wyposażony w filtr ND. Odginany ekran pozwala na wygodne wykonywanie zdjęć w trybie live view. Jeśli chcemy zainwestować w sprzęt, który będzie można później rozbudowywać i dopasowywać pod swoje preferencje, to warto spojrzeć na dwa inne modele od Fujifilm – X-T30 II i Fujifilm X-T5. Również nie zajmują dużo miejsca, ale posiadają wymienne obiektywy, dzięki czemu możemy dobrać ogniskową, która najbardziej nam odpowiada.

Ricoh GR III


III Fotograf amator – osoba, która szuka trochę lepszego sprzętu z możliwością późniejszej rozbudowy zestawu. Robi zdjęcia rodziny i podróży, ale jednocześnie zależy jej na dobrej jakości swoich zdjęć i planuje kontynuować nowe hobby również po urlopie. W tym przypadku aparat zajmie już trochę więcej miejsca. Wynika to głównie ze wspomnianego wcześniej rozmiaru matrycy. Tutaj nie wystarczy 1-calowy przetwornik – potrzebny będzie format APS-C lub pełna klatka. Da nam on lepszą przestrzenność obrazu i mniej szumów, nawet przy wysokich czułościach. Duża matryca wiąże się też niestety z większymi i cięższymi obiektywami, co nie każdemu będzie odpowiadać. Nie rzucajmy się więc od razu na głęboką wodę i zacznijmy od jasnego, zmiennoogniskowego szkła np. Sigma 28-70/2.8 z serii C (z mocowaniem do Sony E), ważący zaledwie 470 g, które na początek zaspokoi większość naszych potrzeb.
Mówiąc, że aparat z większą matrycą wpływa na większy rozmiar korpusu nie oznacza to, że będziemy nosić w plecaku kilogramy. Może tak być w przypadku lustrzanek, które ze względu na wbudowane lustro mają większe gabaryty. Firmy fotograficzne odchodzą jednak od ich produkcji. Obecnie na rynku znajdziemy całą gamę bezlusterkowców – małych, wygodnych i z wieloma zaletami, których nie posiadają lustrzanki. W większości przypadków radzą one sobie lepiej w trudnych warunkach oświetleniowych, nie występuje u nich zjawisko front i back focusa oraz posiadają elektroniczny wizjer, dzięki któremu możemy zobaczyć jak mniej więcej będzie wyglądało ostatecznie zdjęcie, czego nie daje nam wizjer optyczny. Jeśli myślimy nad aparatem z matrycą APS-C, to warto przyjrzeć się ofercie Canona. Takie modele jak R7, R10 i R50 oferują wysoką jakość zdjęć i możliwość filmowania w Full HD, a w przypadku R10 i R50 nawet w 4K, zachowując przy tym małe rozmiary. Canon R50 występuje także w dual kicie, czyli z dwoma obiektywami w zestawie, co jest bardzo wygodną opcją na początek. Zostając przy Canonie, warto przyjrzeć się modelowi RP – pełnoklatkowemu bezlusterkowcowi, z rozdzielczością 26 MPx oraz nagrywaniem w 4K. Małym aparatem z pełnoklatkową matrycą jest również model Sony A7C – lekki, z niezwykle celnym autofocusem, a przy okazji z ładnym designem. Ma nieco mniejszą rozdzielczość niż wspomniany Canon RP – 24 MPx, ale tak jak on również zapisuje filmy w 4K.
Modele takie, jak wymienione powyżej dadzą nam zdjęcia na tyle dobrej jakości, że bez problemu będzie można je wykadrować, zretuszować, czy wydrukować z nich średniego rozmiaru odbitki.

Porównanie aparatów z różnymi matrycami.
Od lewej: Canon R50 (APS-C), Sony A7C (pełna klatka), Fujifilm GFX 50S II (średni format)


IV Fotograf amator bezkompromisowy, z wysokimi wymaganiami – oczekuje zdjęć najwyższej jakości i możliwie jak najlepszego sprzętu. Im więcej detali na zdjęciu i im wierniej odwzorowane kolory tym lepiej. Matryca APS-C i 20 MPx to w takim przypadku stanowczo za mało. Potrzebny jest tutaj aparat, którego rozdzielczość pozwoli na druk odbitek dużych rozmiarów i kadrowanie bez widocznej zmiany jakości. W tym przypadku najlepiej będzie rozważyć pełną klatkę lub średni format, standardowo używany przez profesjonalistów. Średnioformatowy sensor wiąże się z dużą kwotą, ale wbrew pozorom różnica cenowa pomiędzy pełną klatką, a średnim formatem, który do niedawna był dużo droższy już się zatarła. 60 Mpx można więc uzyskać za mniej więcej te same pieniądze, niezależnie od rozmiaru przetwornika. Pośród aparatów full frame znajdziemy takie modele jak Sony A7R IV, czy Sony A7R V. Oba aparaty posiadają rozdzielczość 61 Mpx i 5-osiową stabilizację obrazu. Wyróżnia je niezwykle celny i szybki autofocus z detekcją fazy, a w Sony A7R V dodatkowo wspomagany przez sztuczną inteligencję. Pojawia się tu pytanie – czy warto w takim razie w ogóle sięgać po średni format? Jeśli zależy nam na naprawdę najlepszym możliwym obrazku to tak. Większa matryca da nam inną plastykę zdjęcia, dokładne odwzorowanie kolorów oraz zachowa więcej szczegółów w półcieniach. "Minusem" aparatów średnioformatowych jest nie najlepszy autofocus -nie tak szybki jak chociażby w przypadku wymienionych powyżej modeli pełnoklatkowych. Nie oznacza to jednak, że nie działa on dobrze. Obecnie nie ma na rynku wielu firm zajmujących się cyfrowymi aparatami średnioformatowymi, ale Fujfiilm jest jedną z tych, którym wychodzi to świetnie. Wartym uwagi modelem jest między innymi Fujifilm GFX 100S, o rozdzielczości aż 100 Mpx! Tak duża rozdzielczość wpływa oczywiście na wysoką jakość zdjęć, ale też na bardzo duży rozmiar zapisywanych plików. Równie ciekawą propozycją jest Fujfilm GFX 50S II. Ma on mniejszą rozdzielczość – 51 Mpx, ale jest ona w pełni wystarczająca – taka liczba pikseli zadowoli nawet wymagającego zawodowca. Jest on tego samego rozmiaru co GFX 100S, ale dzięki niższej rozdzielczości łatwiej jest przechowywać zdjęcia, ponieważ analogicznie są one mniejsze. Aparaty z serii GFX to w tej chwili modele dające najwyższą jakość obrazu na rynku. Jeśli chcemy zacząć budować swój zestaw z serii GFX, dobrą propozycją będzie wspomniany 50S II w komplecie z 3 obiektywami – 20-35/4, 35-70/4.5-5.6 oraz 100-200/5.6. Zapewnią one pokrycie prawie wszystkich potrzebnych ogniskowych i będą świetnym startem w średni format.

Po lewej: Zestaw Canon R5 (pełna klatka) + 24-105/4-7.1 (1133 g z kartą pamięci i baterią), obiektywy 15-30/4.5-6.3, 70-200/4
Po prawej: Zestaw Fujifilm GFX 50S II (średni format) + 35-70/4.5-5.6 (1290 g z kartą pamięci i baterią), obiektywy 20-35/4, 100-200/5.6

Aparaty kompaktowe

Wśród propozycji aparatów kompaktowych znajdziemy modele różnych marek, jak Agfa Photo czy Panasonic, w cenach od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a także specjalistyczne aparaty natychmiastowe od Instax i Polaroid. Te ostatnie, umożliwiające natychmiastowy wydruk zdjęć, są coraz bardziej popularne ze względu na zaawansowane technologicznie możliwości i mobilność.

A może bezlusterkowiec?

Dla tych, którzy szukają niedrogiego i efektywnego aparatu na wakacje, bezlusterkowiec może okazać się idealnym wyborem. Pozwala on na tworzenie zdjęć o profesjonalnej jakości, nie obciążając przy tym zbytnio domowego budżetu. Koszt takiego aparatu dla amatorów zaczyna się już od około 2-4 tysięcy złotych. Bezlusterkowce, ze względu na swoją kompaktową budowę i lekkość, są idealne dla osób ceniących aktywny wypoczynek i często nagrywających filmy podczas wakacji. Wśród rekomendowanych modeli znajduje się Nikon Z 50, dostępny w zestawie z obiektywem NIKKOR Z DX 16-50 f/4.5-6.3 VR w cenie od 4 453 zł oraz sam korpus aparatu w cenie od 3 777 zł.

Lustrzanki – wybór dla profesjonalistów

Dla bardziej zaawansowanych fotografów idealnym rozwiązaniem są lustrzanki cyfrowe, które pozwalają na większą kreatywność i kontrolę nad efektem końcowym.

Planując zakup lustrzanki, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w fotografii, warto przygotować się na wydatek w okolicach 800 złotych. W tej cenie dostępne są lustrzanki z matrycami typu APSC, znane jako półklatkowe, które łączą w sobie mniejsze rozmiary i wagę w porównaniu do lustrzanek pełnoklatkowych. Mimo mniejszych wymiarów, te aparaty oferują wysoką jakość zdjęć, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla początkujących fotografów, chcących rozwijać swoje umiejętności.

Wybierz swój aparat na wakacje i nie tylko

Wybór aparatu na wakacje zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Czy to kompakt dla początkujących, aparat natychmiastowy dla tych, którzy cenią sobie szybkość i prostotę, czy zaawansowane lustrzanki i bezlusterkowce dla pasjonatów fotografii, każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne, aby aparat był dostosowany do planowanego sposobu spędzania urlopu i pozwalał na uwiecznienie wyjątkowych momentów.


Najważniejsze cechy każdego aparatu fotograficznego


Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu na wakacje? Jest kilka kryteriów, które mogą nam pomóc odnaleźć się w ogromnej ilości dostępnych modeli.

    1) Gabaryty – dla wielu osób może być to bardzo istotny czynnik przy wyborze sprzętu. Oczywiście jest on ważny, szczególnie przy długich wycieczkach, kiedy mamy ograniczoną ilość bagażu, ale pamiętajmy, żeby nie była to jedyna rzecz, którą się kierujemy. Znajdziemy na rynku kompaktowe modele, które dadzą nam świetne zdjęcia, jednak pamiętajmy, że mała matryca ograniczy jakość fotografii. Nawet niedoświadczone oko zobaczy różnicę pomiędzy zdjęciami z mniejszej i większej matrycy. Zależy więc co jest dla nas najważniejsze – wygoda czy jakość?

    2) Uszczelnienie – obecnie większość aparatów dostępnych na rynku jest dobrze uszczelniona, ale nie zaszkodzi się co do tego upewnić. Przy rozsądnym użytkowaniu sprzętu nie powinno stać się z nim nic złego, ale dodatkowe zabezpieczenie przed pyłem czy wodą to oczywista zaleta.

    3) Matryca – jedno z głównych kryteriów, którym powinno się kierować. Jak już było wspomniane wyróżniamy kilka rozmiarów matryc m.in: 1”, micro 4/3, APS-C, pełna klatka, średni format. Im mniejszy przetwornik tym bardziej „sprasowane” zdjęcie i większe szumy. Z kolei im większy, tym bardziej przestrzenny obraz i niższe szumy (niezakłócone przez wysoką czułość).

    4) Autofocus – od niego zależy jaki % zdjęć będzie ostry. Obecnie jesteśmy w stanie znaleźć na rynku aparaty z autofocusem opartym na sztucznej inteligencji, który gwarantuje nam prawie 100% trafionych fotografii.

    5) Stabilizacja obrazu – przydaje się szczególnie przy zdjęciach w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Posiadając stabilizację zarówno w korpusie jak i obiektywie, współpracują one ze sobą, mając wyższą wydajność. Ułatwi to robienie ostrych zdjęć m.in. w nocy czy filmowanie bez statywu. Obecnie większość bezlusterkowców posiada stabilizację w matrycy i obiektywie, więc warto zdecydować się na ten system.

W sklepie fotograficznym e-oko.pl chętnie dokładniej wytłumaczymy aspekty powyższych kategorii, nie tylko przy wyborze aparatu na urlop.





Aparat cyfrowy na wakacje – nowy czy używany?


Szukając aparatu stajemy przed wyborem – kupić fabrycznie nowy czy używany sprzęt? Obie opcje mają swoje zalety i wady. Decydując się na nowy produkt mamy dostęp do najnowszych technologii, a aparat ma zerowy przebieg i brak śladów użytkowania. Jest on jednak z reguły droższy, co dla wielu osób może być problemem. Z kolei używany sprzęt pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na wakacje i wcale nie musi być gorszy od nowego egzemplarza. Jeśli jednak zdecydujemy się na aparat „z drugiej ręki” to skorzystajmy z usług doświadczonego komisu fotograficznego jak e-oko.pl. Mamy wtedy pewność, że przyjęty sprzęt był sprawdzony pod względem technicznym, a na zakupy udzielona jest gwarancja.

Sklep fotograficzny e-oko.pl to miejsce, w którym już od 21 lat zajmujemy się sprzętem fotograficznym. Nasza załoga to pasjonaci i czynnie działający fotografowie z dużym doświadczeniem i wiedzą. Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu dalej trudno Ci się zdecydować na konkretny model aparatu – zapraszamy do kontaktu i odwiedzin w naszym warszawskim showroomie. Z przyjemnością doradzimy przy wyborze wymarzonego aparatu – nie tylko na wakacje.

Zapraszamy do kontaktu: tel. 604 400 004