Menu bloga

Najnowsze wpisy

Prezent dla fotografa

441 Zobacz 3 Liked

Najlepszy prezent dla fotografa – aparat, obiektyw, torba?

Wiele z nas posiada w rodzinie czy w gronie przyjaciół osobę interesującą się fotografią. Bardzo prawdopodobne, że przyjdzie moment, kiedy będziemy szukali dla niej praktycznego prezentu. Zwykle pierwsze co przychodzi nam na myśl przy wyborze upominku to przedmiot związany z hobby. Fotograf to jednak jedna z najtrudniejszych osób do obdarowania. Fotografia jest bardzo specyficznym zainteresowaniem i łatwo dobrać coś, co po prostu się nie przyda, np. obiektyw niepasujący do aparatu, plecak w niewłaściwym rozmiarze, czy aparat z parametrami nieodpowiednimi do potrzeb. Najważniejsze więc przy wyborze podarku jest dokładne sprawdzenie czego dana osoba używa i co ma w swoim zestawie fotograficznym. Łatwiej będzie wtedy zacząć poszukiwania i zminimalizować ryzyko kupienia nietrafionego prezentu. W sklepie fotograficznym e-oko.pl chętnie pomożemy przy doborze idealnego upominku, zarówno stacjonarnie jak i telefonicznie.


Co kupić komuś kto lubi robić zdjęcia?

Załóżmy, że wiemy co obdarowywana osoba posiada w swoim fotograficznym arsenale. Co teraz? Na pewno wiele osób może się poczuć przytłoczona ilością systemów, skrótów i oznaczeń, które zobaczą na stronie internetowej lub w sklepie stacjonarnym ze sprzętem fotograficznym. Dobrze więc jest skupić się na drobniejszych akcesoriach, które będą prostsze do „rozszyfrowania” oraz będą „bezpieczniejszym” rozwiązaniem niż aparat czy obiektyw.
Na rynku znajdziemy dużo akcesoriów, które przydadzą się każdemu właścicielowi aparatu. Dobrym pomysłem jest między innymi pasek. Większość osób korzysta z tego, który został dodany do aparatu i nie myśli nad zainwestowaniem w lepszy. Warto jednak pomyśleć o pasku wykonanym z trwalszego materiału i z mocnymi kotwiczkami. Zapewni on większe bezpieczeństwo aparatu, a przy okazji będzie też ładnie wyglądał. Szerokość paska wybierajmy na podstawie wagi korpusu i obiektywu. Z zasady im szerszy, tym większy ciężar jest w stanie zabezpieczyć. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki rozmiar wybrać, zawsze będzie lepiej postawić na większy. W sklepie fotograficznym e-oko.pl posiadamy szeroką gamę pasków firmy Peak Design. Od małych, zakładanych na nadgarstek, do na tyle długich, żeby móc je nosić przez ramię. Kupując pasek dobrze jest zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane są kotwiczki – metalowe mogą rysować korpus aparatu.


Oczywistym dodatkiem, o którym łatwo jest zapomnieć jest akumulator. Każdy fotograf znalazł się w sytuacji, w której żałował, że nie zabrał ze sobą zapasowej baterii. Zatem w tym przypadku – im więcej tym lepiej. Wbrew pozorom, dedykowane akumulatory producentów wcale nie muszą być lepsze od zamienników. Firma Newell od 2009 roku produkuje akumulatory i ładowarki wysokiej jakości, które nierzadko starczają na dłużej niż baterie dedykowane. Jeśli znamy model aparatu, z którego korzysta obdarowywana osoba, to w internecie lub w sklepie fotograficznym szybko dowiemy się jaki akumulator będzie potrzebny. Zawsze można też zadzwonić i zapytać ;)
Tak samo jak w przypadku baterii sytuacja wygląda z kartami pamięci – im więcej tym lepiej. I tak samo jak w przypadku akumulatorów należy najpierw sprawdzić jaka karta będzie odpowiednia.

Obecnie znajdziemy trzy rodzaje kart:
- Secure Digital, tzw. SD – kiedyś najpopularniejszy rodzaj. Obecnie występują w dwóch rozmiarach fizycznych: pełnowymiarowe SD i microSD i 4 podtypach: SD, SDHC, SDXC, SDUC
- CFexpress – szybsze i droższe niż karty SD, obecnie występujące w dwóch typach: A i B
- Compact Flash – stosowane w starszych typach aparatów np. Canon 5D Mark IV i są coraz ciężej dostępne

Przed zakupem karty zawsze należy sprawdzić dokładny model aparatu, ponieważ nawet jeśli dwa aparaty są produkowane przez tą samą firmę, to nie znaczy, że będą obsługiwały ten sam rodzaj nośnika.
Do karty możemy dobrać także czytnik. Coraz mniej producentów komputerów decyduje się na umieszczanie czytnika kart wśród dostępnych wejść, więc czytnik zewnętrzny pozwoli nam na sczytanie zdjęć na każdym urządzeniu. Firma Angelbird posiada w swojej ofercie karty o prawie każdej pojemności i prędkości.

Prostym acz przydatnym akcesorium może być zestaw czyszczący do soczewek. Dobry płyn i ściereczka są bardziej istotne niż mogłoby się wydawać. Na pewno dużo fotografów przekonało się na własnej skórze jak irytujące są mechacące się i rwące ściereczki, które zostawiają więcej brudu na soczewce niż same go usuwają. Jeśli dana osoba już ściereczkę posiada, to zapas na pewno nie zaszkodzi.Zostając w temacie soczewek drugim przydatnym drobiazgiem jest filtr ochronny. Jest to szkiełko nakręcane na obiektyw, które ochroni soczewkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Oczywiście nie mogłoby być za łatwo, więc tutaj też musimy się upewnić przed zakupem czy wybieramy dobry filtr., o odpowiedniej średnicy. Jeśli znamy model obiektywu jakiego używa obdarowywana osoba to szybko sprawdzimy w jego specyfikacji jaką posiada średnicę. Zwykle znajdziemy też taką informację na samym obiektywie w okolicy soczewki. Od lat liderem na rynku filtrów ochronnych i UV jest firma B+W, którą cechuje wysoka jakość wykonania i standard ochrony obiektywu na którym filtr jest zamocowany.1479813421_IMG_712318.jpg
obiektyw ze średnicą 82mmUżywany sprzęt fotograficzny na prezent i nie tylko

Nie bójmy się pytać co dana osoba chciałaby otrzymać. Oczywiście miło jest dostać niespodziankę, ale najmilej jest dostać prezent trafiony. Taka wiedza zdecydowanie poszerza i ułatwia nam wybór.
Jako sklep i komis fotograficzny zachęcamy do rozważenia kupna sprzętu używanego na prezent. Wiele produktów komisowych prawie nie odbiega wyglądem i stanem od fabrycznie nowych modeli. Sprzęt fotograficzny nie należy do najtańszych, a egzemplarze „z drugiej ręki” mogą pozwolić nam na kupienie prezentu, który w innym wypadku przekraczałby ustalony budżet. Jeśli chodzi o oszczędności to warto również stale szukać promocji. W naszym sklepie zapewniamy dostęp do wszystkich specjalnych ofert producentów, oferujemy wygodne formy finansowania jak raty 10x0% oraz chętnie przyjmujemy sprzęt w rozliczeniu.