Menu bloga

Najnowsze wpisy

50 LAT PROFOTO

1858 Zobacz 2 Liked

Miło nam poinformować, że po krótkiej przerwie wynikłej z przyczyn od nas niezależnych, nasz sklep fotograficzny jest autoryzowanym dealerem marki Profoto.

     Założona w Szwecji przez Conny’ego Dufgrana i Eckharda Heinego firma Profoto, która w tym roku obchodziła jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia zalicza się do ścisłej czołówki producentów oświetlenia studyjnego. Postawiła ona na bezkompromisową jakość a innowacyjne rozwiązania które stosuje w swoich produktach wyznaczają standardy częstokroć naśladowane przez konkurencję. Najwyższa jakość wykonania, trwałość i niezawodność oraz prostota obsługi zostały docenione przez najlepszych fotografów takich jak Annie Leibovitz, Herb Ritts czy David LaChapelle. Dzięki szerokiej gamie lamp i akcesoriów praktycznie każde zlecenie może być zrealizowane a jedynym ograniczeniem staje się kreatywność użytkowników oświetlenia Profoto. Przez pierwszych 40 lat istnienia firma skupiała się wyłącznie na dziedzinie fotografii studyjnej czego jednym z efektów jest to że 72% studiów fotograficznych na wynajem na świecie używa produktów Profoto a w Paryżu i Nowym Jorku odsetek ten przekracza 80%. Od kilku lat Profoto zaczęło również wytwarzać sprzęt dla fotografujących w plenerze portrecistów i reportażystów. Bezprzewodowe sterowniki umożliwiają sterowanie błyskiem lamp TTL jak również stosowanie ultrakrótkich czasów synchronizacji błysku HSS we współpracy z aparatami praktycznie wszystkich wiodących producentów lustrzanek i bezlusterkowców. Obecnie firma zatrudnia 115 osób, z czego 60 pracuje w głównej siedzibie w podsztokholmskim Sundbyberg a pozostali w biurach rozsianych po całym świecie.


Kilka dat z historii firmy:

8 luty 1968 założenie firmy przez fotografa i inżyniera Eckharda Heine oraz dealera sprzętu fotograficznego Conny’ego Dufragana. Nie mieli oni wymaganego 5000 dol. kapitału zakładowego, ale zadeklarowali taką wartość narzędzi i wyposażenia co zostało zaakceptowane przez władze skarbowe.

1968 Photokina, prezentacja przełomowego prototypu generatora Pro-1. Dzięki użyciu tranzystorów i obwodów na płytkach drukowanych generator ważył 8kg a rozwiązania konkurencji 30-40kg.

1971 rozpoczęcie sprzedaży w Japonii i pierwsze masowe zamówienia przekraczające wolumen rocznej produkcji

1976 produkcja Pro-40, pierwszej kompaktowej lampy Profoto

1986 produkcja systemu lamp Pro-5, otwarcie przedstawicielstwa w USA, coraz większa liczba amerykańskich studiów używa wyposażenia Profoto

2002 prezentacja pierwszego cyfrowego generatora, modelu D4

2008 wprowadzenie systemu radiowego sterowania Profoto Air, żaden z istniejących standardów nie spełniał wymagań dlatego Profoto opracowało własne rozwiązanie, produkcja lamp Pro-8Air

2015 prezentacja lampy B2

2017 wprowadzenie rewolucyjnej lampy Profoto A1


     Najnowszym produktem Profoto jest lampa A1 której widok może budzić zdziwienie. Gabarytami nie odbiega od topowych dedykowanych fleszy reporterskich, charakteryzuje się godną uwagi energią błysku 76 Ws. Profoto określa ją mianem najmniejszej lampy studyjnej świata. Podobnie jak lampy dedykowane można ją zamontować za pomocą gorącej stopki na aparacie, produkowana jest ze stykami do Canona albo Nikona (należy tu dodać że wersja do Nikona obsługuje również Hasselblada X1D); głowica jest obracana i odchylana oraz wyposażona w zmotoryzowany zoom z możliwością ręcznego przestawiania. Zakres regulacji to 32-105mm (14-24mm z dyfuzorem) Posiada też zintegrowany moduł AirTTL do współpracy z aparatami fotograficznymi. Tym co wyróżnia A1 jest okrągły kształt głowicy poprawiający jakość emitowanego światła oraz dołączony wydajny akumulator Li-Ion pozwalający na wykonanie do 350 pełnych błysków a czas pełnego ładowania to zaledwie 1,2s. Dodatkowo zaprojektowano dedykowane modyfikatory światła mocowane magnetycznie. Wzorem dużych lamp studyjnych A1 wyposażona jest w lampę modelującą LED pozwalającą ocenić rozkład światła.


Lampa Profoto A1


Lampa Profoto A1

     Idealnym rozwiązaniem dla fotografa wybierającego się w plener a potrzebującego źródła pozwalającego oświetlić rozległe lub oddalone plany zdjęciowe jest lampa (lub zestaw lamp) Profoto B1x. Energia błysku 500Ws regulowana jest w zakresie 9 stopni z krokiem 1/10 wartości przysłony a wydajny akumulator pozwala na wyzwolenie 325 pełnych błysków. Lampa modelująca LED odpowiada mocy halogenu 130W. Czas pełnego ładowania nie przekracza 1,9s. Oprócz ręcznego sterowania lampę obsługuje sterownik AirTTL pozwalający skorzystać z takich dobrodziejstw nowoczesnych aparatów jak błysk TTL i synchronizacja HSS do 1/8000s włącznie, natomiast w trybie stroboskopu wyzwalane jest 20 błysków na sekundę. Lampa daje niezrównaną stabilność energii błysku i temperatury barwowej tak przy korzystaniu z pełnej energii jak i przy podziale mocy. Przy intensywnej pracy za należyte chłodzenie odpowiada wentylator. Całość zamknięta jest w poręcznej acz solidnej obudowie i waży zaledwie 3kg.


Lampa Profoto B1x



Lampa Profoto B1x

     
     Do pracy stacjonarnej Profoto oferuje modele Profoto D2 produkowane w wariancie 500 oraz 1000Ws. Tutaj producent akcentuje fakt iż są to lampy mono o najkrótszym czasie błysku na rynku, odpowiednio 1/63000s i 1/50000s. Charakteryzują się one również bardzo krótkim czasem pełnego ładowania: 0,6s dla słabszego modelu oraz 1,2s dla mocniejszego. Podobnie jak w B1x można dokupić do nich sterownik AirTTL a czasy synchronizacji HSS i stroboskop również mają podobne parametry. Energia błysku regulowana jest w zakresie 10 stopni z krokiem 1/10 wartości przysłony. Lampa modelująca to halogen o mocy 300W. Mimo solidnej konstrukcji lampy są lekkie, słabsza waży 3 a mocniejsza 3,4kg.



Lampa Profoto D2



     Przy zakupie modelu A1 trzeba się zdecydować na odpowiednie mocowanie Canon bądź Nikon. System AirTTL w modelach B1x  oraz D2 jest on opcjonalny i sprzedawany osobno, aktualnie dostępny jest w wersjach do Canona, Nikona, Sony, Olympusa oraz Fujifilm. Lampy można kupować pojedynczo ale występują też w różnych zestawach pojedynczo i parami (dotyczy B1x i D2)
Zasięg bezprzewodowego sterowania wynosi do 100m kiedy korzystamy z funkcji TTL lub HSS i do 300m w trybie manualnym. Standard mocowania akcesoriów jest wspólny dla B1x oraz D2, a znaczniki na tubusach lamp ułatwiają kontrolę nad efektami.



Tekst Miłosz Gawroński
E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki PROFOTO

Opublikowany w: Wydarzenia fotograficzne