Menu bloga

Najnowsze wpisy

Pentax K-1 II Jeszcze Lepszy

3345 Zobacz 10 Liked

Ewolucyjne zmiany w stosunku do pierwowzoru zaszły wewnątrz K-1 MK II. Do aparatu trafił dodatkowy moduł nazywany przez producenta „akceleratorem”, który w szeregu przetwarzania danych, umieszczono pomiędzy matrycą a procesorem obrazowym. Jego zadaniem jest optymalizacja danych zebranych z matrycy, zanim te trafią do procesora PRIME IV, co przekładać ma się między innymi na minimalizowanie szumów występujących w finalnym obrazie. W toku prac nad nowym modelem zadbano też o poziom odwzorowania barw, ze szczególnym naciskiem na błękity i zielenie. Maksymalna wartość czułości matrycy wzrosła w nowym modelu do poziomu 819 200 ISO.

   Pentax K-1 Mark II

                                 

Jedną z najważniejszych nowości w aparacie Pentax K-1 II, jest przeprojektowanie funkcji, która teraz nazywa się Pixel Shift Resolution II. Jej działanie polega na wykonaniu jednej fotografii złożonej z czterech osobnych naświetleń, przy czym każde z nich wykonane jest przy minimalnym przesunięciu matrycy. Zabieg ten skutkuje dużym zwiększeniem ilości danych na temat poszczególnych linii obrazu, z których procesor obrazowy może finalnie wyinterpretować obraz o większym niż przy standardowym naświetleniu zagęszczeniu detali. O ile podobny zabieg stosują również inni producenci, o tyle dla Pentaxa K-1 II unikalna jest możliwość skorzystania z tej funkcji bez potrzeby umieszczania aparatu na statywie. Obraz może być uzyskiwany dynamicznie dzięki interpretacji naturalnego drżenia rąk trzymających aparat w skorelowaniu z pracą systemu stabilizacji matrycy. Ciekawostką jest fakt, że mechanizm umożliwiający ruch matrycy został również wykorzystany (poprzez wprowadzenie matrycy w mikroskopijne drgania) do symulacji działania filtra AA, która to według zapewnień producenta, działa równie efektywnie co klasyczny filtr AA, redukując efekt mory.

Pentax K-1 Mark II                                                   

Pentax K-1 Mk II posiada na pokładzie odbiornik GPS, który również we współpracy z systemem odpowiedzialnym za zmianę pozycji matrycy, tworzy funkcję ASTRO TRACER. Dzięki niej aparat może automatycznie śledzić pozycje ciał niebieskich na niebie, pozwalając na zachowanie ich naświetlenia w postaci realnych punktów świetlnych, a nie rozmazanych linii wywołanych zmianą ich pozycji na niebie podczas naświetlania. W związku z pojawieniem się w K-1 II nowych elementów elektronicznych spadkowi z 760 do 670 uległa deklarowana przez producenta ilość zdjęć, które wykonać można na w pełni naładowanej baterii. Nie zachwyca też tryb filmowy, który pozwala na nagrywanie filmów z maksymalną rozdzielczością FullHD przy 30 klatkach na sekundę. Dostępna jest też opcja 60 klatek na sekundę, jednak jest to 60i, a nie 60p. 

Ciekawym dodatkiem jest natomiast możliwość nagrywania filmów poklatkowych w rozdzielczości 4K. Pentax K-1 II nie jest aparatem rewolucyjnym, ale na pewno stanowi logiczne rozwinięcie modelu K-1 sprzed dwóch lat. Ogromną ciekawostką na rynku sprzętu fotograficznego jest fakt, że producent aparatu ma zamiar, po wprowadzeniu go na rynek, przez pewien czas oferować możliwość płatnej aktualizacji modelu K-1 do modelu K-1 Mark II. Będzie ona wymagała wysłania aparatu do serwisu, ale nie będzie polegała na prostej podmianie oprogramowania, a pociągnie za sobą wymianę części elektroniki zabudowanej w korpusie. To chyba pierwszy raz w historii, kiedy producent decyduje się na takie rozwiązanie i w omawianym przypadku wydaje się ono jak najbardziej logiczne.



Tekst Adam Niedbała

                                                                                                                 E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki Pentax

Opublikowany w: Testy sprzętu foto