Menu bloga

Najnowsze wpisy

Fujifilm X-T3 vs X-H1 vs X-T2 – co odróżnia go od poprzednich aparatów marki?

9272 Zobacz 13 Liked

    6 września bieżącego roku firma Fujifilm zaprezentowała aparat, który inauguruje czwartą generację serii X-T. Co odróżnia go od dwuletniego już modelu X-T2 i zaprezentowanego w pierwszym kwartale bieżącego roku X-H1?

    Fujifilm X-T3 na pierwszy rzut oka nie różni się praktycznie niczym od modelu X-T2. To praktycznie ten sam bezlusterkowy korpus wyposażony w dokładnie taki sam układ manipulatorów i ten sam 3-calowy odchylany monitor o rozdzielczości 1,04 mln punktów. Jedyną zauważalną gołym okiem różnicą jest fakt, iż X-T2 posiada dwie wersje kolorystyczne - „black” oraz „graphite silver”, które od czasu do czasu pojawiają się w ofercie komisów fotograficznych. W przypadku modelu X-T3 dostępnymi wersjami będą „black” oraz „silver”. Oba wspomniane modele łatwo natomiast odróżnić od X-H1, który został wyposażony w dużo bardziej wydatny grip, przez co cały jego korpus jest zauważalnie większy od modeli z serii X-T. Jednocześnie w Fuji X-H1 postanowiono zamienić trzecią tarczę umieszczoną na górnej ściance aparatu, odpowiedzialną za korektę ekspozycji, na monochromatyczny wyświetlacz OLED, pokazujący podstawowe parametry pracy aparatu, który zresztą wraz z całym zestawem manipulatorów umieszczonych na gripie przejął od średnioformatowego modelu GFX 50s.

    Największe różnice pomiędzy wymienionymi konstrukcjami kryją się „pod maską”. Nowy X-T3 po raz pierwszy wyposażony został w matrycę X-Trans CMOS 4 wykonaną w technologi BSI („Back Side Illuminated”). Matryce wykonane w tej technologii, dzięki zmienionemu w stosunku do klasycznych konstrukcji procesowi produkcyjnemu, charakteryzują się mniejszymi szumami, przy lepszych osiągach w słabych warunkach oświetleniowych. Nowy czujnik posiada też rozdzielczość zwiększoną o 2 megapiksele w stosunku do czujników zastosowanych w X-T2 i X-H1 – teraz jest to 26 megapikseli, w porównaniu do 24 megapikseli w starszych modelach.

Fujifilm X-T2 vs Fujifilm X-T3 vs Fujifilm X-H1

    Duże zmiany zaszły w module autofocusa. Dwa poprzednie modele korzystały z hybrydowego układu ustawiania ostrości, który wykorzystuje 325 czujników (w tym 169 fazowych, które pokrywają 50% szerokości i 75% wysokości kadru). Nowa generacja matrycy X-Trans, użyta w Fuji X-T3, zawiera ponad 2 miliony pikseli, które służą do ustawiania ostrości przy użyciu detekcji fazowej. Dużą nowość stanowi fakt, że czujniki te pokrywają niemal całą powierzchnię kadru, dzięki czemu aparat nie będzie miał problemów z szybkim i precyzyjnym ostrzeniem obiektów znajdujących się z dala od centrum obszaru kadrowania. Od strony użytkowej, w nowym modelu Fuji mamy do wyboru aż 425 pól ustawienia ostrości. Nowością w X-T3 jest też fakt, że tryb automatycznego wykrywania przez układ autofocusa twarzy i oka działa już nie tylko w trybie AF-S, ale również w trybie AF-C. Czy funkcja ta będzie działała tak sprawnie, jak przyzwyczaiły nas do tego aparaty Sony z linii A7, które były pionierem tego rozwiązania? Na pewno to sprawdzimy.

    Inżynierowi z Fujifilm wyposażyli model X-T3 w nową odsłonę procesora obrazowego – X-Processor 4. Zastosowanie go poskutkowało ponoć 3-krotnym wzrostem prędkości przetwarzania danych, w stosunku do aparatów używających poprzedniej generacji procesora obrazowego Fuji. Oprócz tego wyraźnemu zwiększeniu uległa szybkość wykonywania przez aparat zdjęć seryjnych. Podczas gdy X-T2 oferował w tym temacie 8 kl/s, lub 11 kl/s po podłączeniu opcjonalnego, dedykowanego uchwytu do zdjęć pionowych, nowy Fujifilm X-T3 pozwala na wykonanie 11 kl/s przy korzystaniu z migawki mechanicznej, lub 20 kl/s wykorzystując migawkę elektroniczną, wykorzystując pełną rozdzielczość matrycy. Jeśli skorzystamy natomiast z funkcji Sports Finder wykonamy aż 30 kl/s, przy czym w tym trybie, rejestrowany obraz pochodził będzie z nieznacznie zawężonego pola obrazowego (współczynnik 1.25x). Dla porównania, maksymalna prędkość, z którą pracować może X-H1 to 14 kl/s. Warto zaznaczyć, że przy każdej prędkości fotografowania, nowy X-T3 będzie wykonywał zdjęcia bez efektu „blackoutu” w wizjerze, dzięki czemu w każdej chwili mamy pełną, niezaburzoną niczym kontrolę nad kadrowaniem.

Fujifilm X-T2 vs Fujifilm X-T3 vs Fujifilm X-H1



    Najnowszy przedstawiciel linii X-T otrzymał nowy dla tej linii wizjer elektroniczny. Z posiadanych aktualnie informacji wnioskować można, że jest to wizjer znany z modelu X-H1, gdyż zgadza się zarówno jego rozdzielczość (3.69 miliona punktów), jak i prędkość odświeżania (około 100 kl/s). W stosunku do modelu X-T2 mamy tu zatem zarówno większą rozdzielczość, jak również większa płynność pracy wizjera i to niezależnie od tego, czy do korpusu aparatu podłączony jest grip czy nie (co miało wpływ na prędkość odświeżania wizjera w poprzednich modelach).

    Dochodzimy w końcu do trybu filmowego, który również został bardzo ciekawie rozbudowany w nowej odsłonie bezlusterkowca Fuji. O ile w modelach X-T2 i X-H1 mamy możliwość nagrywać materiał filmowy w rozdzielczości 4K przy 30 kl/s, przy pomocy nowego Fujifilm X-T3 zarejestrujemy materiał w rozdzielczości 4K przy prędkości 60 kl/s. A żeby było jeszcze ciekawiej, po raz pierwszy w historii aparatów bezlusterkowych z matrycą APS-C lub większą możemy zapisać bezpośrednio na karcie pamięci aparatu materiał wideo o 10-bitowej głębi koloru z próbkowaniem 4:2:0, natomiast podłączając zewnętrzny rejestrator do portu HDMI możemy uzyskać próbkowanie 4:2:2. Jednocześnie warto wspomnieć, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Fuji zdecydowało się obniżyć minimalną wartość kalibrowanego ISO do poziomu 160, gdzie ta sama wartość w aparatach X-H1 i X-T2 wynosiła 200 ISO. Minimalna wartość czułości, która umożliwia rejestrację materiału wideo w trybie F-Log również została obniżona do 640 ISO (w poprzednich modelach 800 ISO).


Fujifilm X-T2 vs Fujifilm X-T3 vs Fujifilm X-H1
   

Fujifilm X-T3 to wedle danych, którymi na ten moment dysponujemy, bardzo udana ewolucja profesjonalnej linii bezlusterkowców japońskiego producenta. Wydaje się, że Fuji wsłuchało się w prośby swoich użytkowników i dało im nowy, naprawdę ciekawie skrojony aparat, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach fotograficznych i filmowych. X-T3 jest już dostępny w przedsprzedaży w sklepie fotograficznym e-oko.pl.




Tekst Adam Niedbała

E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki Fujifilm

Opublikowany w: Nowości fotograficzne