Menu bloga

Najnowsze wpisy

Fujifilm GFX 50R - idealny do podróży

2861 Zobacz 8 Liked



Gdy w 2017 roku firma FujiFilm zaprezentowała światu model Fujifilm GFX 50s na rynku natychmiast zrobiło się o nim głośno. Nic dziwnego - dzięki niemu fotografowie dostali do ręki narzędzie, które pozwoliło im wykorzystać potencjał drzemiący w fotografii średnioformatowej w sposób bardzo zbliżony do tego, do którego przyzwyczaiło ich używanie pełnoklatkowych aparatów małoobrazkowych. Najkrócej rzecz ujmując GFX 50s został aparatem średnioformatowym, który w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań średnioformatowych, opartych o ścianki cyfrowe, wręcz chciało się używać poza studiem fotograficznym. Wraz z doskonałą optyką Fujinon sprawił, że fotografowie krajobrazu czy architektury otrzymali możliwość wykorzystania plastyki oferowanej przez średnioformatowy czujnik, połączonej z ergonomią obsługi współczesnego aparatu małoobrazkowego.




    FujiFilm GFX 50r poszedł jeszcze o krok dalej. Dzięki wykorzystaniu sensora i procesora obrazowego pochodzącego ze swojego starszego brata, zaoferował fotografom możliwość wykorzystania potencjału średniego formatu na nowych polach działalności. Największa zmiana w stosunku do poprzednika tkwi w fakcie, że konstrukcja FujiFilm GFX 50r została zdecydowanie uproszczona. Po pierwsze brak tu zgrubienia na tylnej ściance, które było charakterystyczne dla starszej konstrukcji - w GFX 50r ekran znajduje się w jednej płaszczyźnie z całą resztą tylnej ścianki. Po drugie zamiast odczepianego wizjera zdecydowano się na umieszczenie go na stałe, w miejscu charakterystycznym dla aparatów dalmierzowych. Po trzecie w końcu, cała konstrukcja aparatu została uproszczona i pozbawiona nadmiaru elementów sterujących, czy wystających elementów. Sprawiło to, że GFX 50r w o wiele mniejszym stopniu niż jego starszy brat, zwraca na siebie uwagę, dzięki czemu śmiało można uznać, że lepiej sprawdzi się w pewnych specyficznych zastosowaniach, jak choćby fotografia podróżnicza. Gdy fotografowałem w podróży GFX 50s to zdecydowanie ściągał on na siebie zaciekawione spojrzenia przechodniów. W przypadku GFX 50r mamy do czynienia natomiast z korpusem, który przypomina powiększony model Fujifilm X-E3, a więc jest konstrukcją, która w o wiele mniejszym stopniu wzbudza zainteresowanie. Nie muszę chyba wyjaśniać jak duże znaczenie ma ten fakt w fotografii podróżniczej, czy ulicznej. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że korpus GFX 50r został wykonany ze stopów magnezu i jest uszczelniony w 64 miejscach, a sam producent podaje, że można śmiało wykorzystywać go w temperaturze do -10℃.




Podstawowy zestaw turystyczny Fujifilm GFX 50R + 23/4 GF + 45/2.8 GF +100-200/5.6 GF (waga zestawu: 3160 g) vs Nikon D3 + 24-70/2.8 VR + 70-200/2.8 VR  II (waga zestawu 3850 g)




Fujifilm GFX 50R + Fujifilm 23/4 GF



Fujifilm GFX 50R + Fujifilm 250/4 GF

    Fujifilm GFX 50r, jako element Systemu GFX, można wyposażyć w całe portfolio wysokiej klasy optyki Fujinon GF pokrywające zakres od 23mm do 250mm (ekwiwalent od 18mm do 198mm dla małego obrazka). Wszystkie obiektywy z tej serii zapewniają rozdzielczość optyczną pozwalającą na bezproblemową współpracę z nawet 100-megapikselowymi przetwornikami, oraz podobnie jak korpus Fujifilm GFX 50r są odporne na czynniki atmosferyczne i przeznaczone do pracy w niskich temperaturach do -10℃. Pełen wybór obiektywów Fujinon GF znaleźć można w sklepie fotograficznym e-oko.pl, który jest oficjalnym przedstawicielem firmy Fujifilm, oraz w komisie fotograficznym e-oko.pl. Warto również wspomnieć, że FujiFilm GFX 50r posiada pełne wsparcie oprogramowania Capture One od wersji 12, co pozwala równie wygodnie jak w plenerze używać go również w studio fotograficznym. Warto wiedzieć również, że zakup korpusu z serii GFX automatycznie upoważnia właściciela do skorzystania z programu Fujifilm Professional Service. Program ten pozwala na uzyskanie 2 razy w roku darmowych przeglądów aparatu, ekspresowej naprawy korpusu, w przypadku awarii, w ciągu dwóch dni, aparatu zastępczego na czas trwania usługi serwisowej, czy zniżki na naprawy nieobjęte gwarancją. Nasz sklep fotograficzny został członkiem Fujifilm Professional Service. Więcej informacji można znaleźć tutaj.




     Na początku 2019 roku firma Fujifilm zaprezentowała również nowy obiektyw dla systemu GFX. Fujinon GF 100-200/5,6 R LM OIS WR, bo o nim mowa, to tele zoom dysponujący ogniskowymi z zakresu 100-200mm, co daje ekwiwalent 79-158 mm dla małego obrazka. Zbudowany jest z 20 soczewek ułożonych w 13 grupach, są tu dwa elementy Super ED oraz jedna soczewka asferyczna. Obiektyw posiada wbudowaną stabilizację optyczną o wydajności nawet 5EV. Warto zaznaczyć, że obiektyw jak na pokrywane ogniskowe i system, w którym pracuje, jest wyjątkowo niewielki - średnica mocowania przedniego filtra to tylko 67 mm. Wraz z uszczelnioną obudową czyni to z niego świetne narzędzie do wykorzystania w fotografii podróżniczej. Obiektyw ten, tak samo jak jego starszy i sporo większy brat Fujinon GF 250/4 R LM OIS WR, może współpracować z opcjonalnym telekonwerterem GF1.4X TC WR, oferując zakres ogniskowych 140-280 mm.


Tekst Adam Niedbała 

E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki Fujifilm

            




Autor: Adam Niedbała


Autor: Adam Niedbała


Autor: Adam Niedbała


Miło nam poinformować,że aparat Fujifilm GFX 50R otrzymał nagrodę TIPA T (Technical Image Press Association*) jako „Najlepszy średnioformatowy aparat”!

Opublikowany w: Testy sprzętu foto