Menu bloga

Najnowsze wpisy

Co zmieniła aktualizacja oprogramowania w Sony A9?

1609 Zobacz 9 Liked

Wraz z wprowadzeniem, na początku bieżącego roku, do swojej oferty modelu A6400 Sony wyznaczyło nowy kierunek w rozwoju układów ustawiania ostrości. Autofocus modelu ILCE-6400 umożliwił ustawianie ostrości w czasie 0.02s, a dzięki wsparciu sztucznej inteligencji zaskoczył fotografów możliwościami śledzenia poruszających się w kadrze obiektów, jak również śledzenia twarzy i oka. Przy okazji styczniowej premiery, firma Sony obiecała użytkownikom flagowego modelu marki - Sony A9, że w najbliższym czasie ich aparaty otrzymają aktualizację oprogramowania, która pozwoli między innymi przenieść do korpusów Sony A9 rozwiązania z modelu A6400. Sprawdźmy zatem, jak Sony wywiązało się ze swojej obietnicy i czy warto aktualizować oprogramowanie aparatów Sony A9 do najnowszej wersji - 5.0?



Funkcja EYE AF 

    Aktualizacja 5.0 wprowadza całą gamę usprawnień do systemu ustawiania ostrości. Wprowadza między innymi funkcję śledzenia obiektu, która poprawia działanie dotychczasowej funkcji "AF z podążaniem". Śledzenie można włączyć w dowolnym momencie, poprzez przypisanie jego ustawienia do jednego z przycisków definiowanych przez użytkownika. Wprowadzono też możliwość definiowania śledzonego obiektu, poprzez dotknięcie go na ekranie aparatu. Oprócz tego rozwinięto dotychczasową funkcję śledzenia twarzy i oka. Teraz AF z ustawieniem "priorytet oczu" zarówno w trybie AF-S jak i AF-C działa nawet po wciśnięciu do połowy spustu migawki, lub po naciśnięciu przycisku AF-ON. Dodatkowo można zdefiniować, czy aparat ma ustawiać ostrość na oko prawe czy lewe lub powierzyć ten wybór automatyce aparatu. Kolejne usprawnienie związane z układem ustawienia ostrości to optymalizacja algorytmów odpowiadających za ogniskowanie przy użyciu wykrywania fazy podczas wykonywania zdjęć seryjnych w trybie AF-C. Z F11 do F16 zwiększono też maksymalną wartość przysłony, przy której podczas wykonywania zdjęć seryjnych w trybie AF-C działa system wykrywania fazy. Z kolei liczba pól AF z wykrywaniem kontrastu zwiększona została z 25 do 425.




   
   Jeśli chodzi o sprawy ergonomii, to użytkownicy modelu Sony A9 wraz z aktualizacją 5.0 otrzymują wreszcie możliwość ustawienia obszaru ostrości przy użyciu ekranu dotykowego. Ustawienie to można realizować poprzez przeciąganie punktu ostrości po ekranie, podobnie jak ma to miejsce podczas korzystania z komputerowego touch pada, lub przez dotknięcie konkretnego miejsca na ekranie, w którym ustawiony ma być obszar ostrości.

 
  Oprócz tego w aktualizacji znalazło się miejsce również dla szeregu drobniejszych usprawnień związanych z obsługą aparatu, jak choćby wyświetlanie tylko najczęściej używanych obszarów ostrości, czy najczęściej używanych wartości czułości ISO. Pozwala to na zdecydowanie sprawniejszą zmianę ustawień w czasie fotografowania. Dodano też takie funkcje jak stałe wyświetlanie wartości ISO podczas nagrywania filmów w trybie ISO AUTO, czy nowe funkcje związane z blokowaniem balansu bieli. Funkcja peakingu, czyli podświetlania ostrych krawędzi obrazu w trakcie ustawienia ostrości otrzymała nowy, przeprojektowany algorytm, dzięki któremu pracuje z większą dokładnością. Oprócz dotychczasowo dostępnych kolorów (czerwonego, żółtego i białego), pojawił się w niej nowy kolor - niebieski. Sony A9 wraz z oprogramowaniem w wersji 5.0 otrzymało również możliwość zdefiniowania jakości plików JPG podczas równoczesnego zapisu RAW+JPG. Udostępniono też możliwość nagrywania, równocześnie z materiałem 4K, dodatkowego filmu proxy o niskiej rozdzielczości, dzięki czemu mamy możliwość znacznego odciążenia komputera w czasie postprodukcji materiału pochodzącego z nagrań. Pojawiła się również nowa proporcja, w jakiej możemy zapisać zdjęcia - oprócz dostępnych do tej pory proporcji 3:2 i 16:9 mamy teraz możliwość wyboru proporcji 1:1.



Funkcja Focus Peaking

    W menu związanym z odtwarzaniem zapisanych na karcie pamięci zdjęć znalazła się możliwość klasyfikacji poprzez przypisanie fotografii od 1 do 5 gwiazdek. Zaimplementowano również funkcję, która pozwala na zabezpieczenie konkretnego obrazu, przed przypadkowym skasowaniem. Te dwie funkcje zdecydowanie wspomogą wstępną selekcję zdjęć, jeszcze na etapie pracy na miejscu zlecenia. W oprogramowaniu w wersji 5.0 pojawiła się również funkcja automatycznego przełączania nośnika, która pozwala na automatyczne przejście na zapis na drugiej karcie pamięci, w momencie zapełnienia pierwszej. Możliwy jest też rozdzielny zapis plików RAW i JPG na dwie osobne karty pamięci. Wartym wspomnienia jest również fakt, że aż do 112 pozycji urosła lista funkcji, które użytkownik może przypisać do przycisków własnych.


   W końcu wartymi wspomnienia są usprawnienia związane z funkcjami sieciowymi Sony A9. Wraz z oprogramowaniem 5.0 pojawiła się nowa aplikacja Imaging Edge Mobile, która jest następcą aplikacji PlayMemories Mobile. Nowa aplikacja umożliwia zdalne sterowanie aparatem przy pomocy smartfona, oraz automatyczne przesyłanie obrazów. Nowe oprogramowanie dodało możliwość zdalnego sterowania aparatem przez sieć przewodową (LAN) przy pomocy programu Remote Camera Tool, które może obsłużyć wiele aparatów na raz.





    Słowem podsumowania i odpowiedzi na pytanie zadane we wstępie "czy warto aktualizować Sony A9 do oprogramowania w wersji 5.0?" - zdecydowanie warto! Ilość nowych funkcji, oraz usprawnienia w funkcjonowaniu dotychczasowych, zwłaszcza w sposobie działania i tak już bardzo dobrego systemu ustawiania ostrości sprawia, że po aktualizacji, nasza "A dziewiątka" łapie drugi oddech i daje wrażenie obcowania z zupełnie nowym aparatem! Sklep Fotograficzny E-oko.pl zdecydowanie poleca, a wręcz rekomenduje aktualizację!


Aktualizacja dostępna na stronie:

https://www.sony.com/electronics/support/e-mount-body-ilce-9-series/ilce-9/articles/00220555

Tekst Adam Niedbała
E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki Sony

Opublikowany w: Nowości fotograficzne