Menu bloga

Najnowsze wpisy

VOIGTLÄNDER - najstarsza firma fotograficzna

6477 Zobacz 9 Liked

     Historia fotografii tworzona jest już od prawie 200 lat przez wielu producentów sprzętu fotograficznego pochodzących z całego świata. Wiele marek wyrosło na podatnym gruncie, jaki stworzyło wynalezienie trwałego obrazu fotograficznego, jednocześnie duża część z nich nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Historia zna natomiast jedną firmę, która powstała kilka dekad przed momentem, który uznajemy za początek fotografii i istnieje do dnia dzisiejszego. Mowa o marce Voigtländer, powstałej w 1756 roku, kiedy to Johann Christoph Voigtländer otworzył w Wiedniu niewielką firmę zajmującą się wytwarzaniem przyrządów wspomagających nawigację, takich jak kompasy czy kwadranty. W początkowym okresie istnienia firmy w pracy wspomagali go trzej synowie: Wilhelm, Siegmund i Johan Friedrich. Ten ostatni, najmłodszy z nich, wyjechał w końcu do Anglii, by uczyć się zawodu optyka. Wyjazd ten przyniósł Johanowi Friedrichowi wymierne korzyści, gdyż pozwolił mu na przejęcie firmy ojca, gdy ten zmarł w 1797 roku. Wyposażony w wiedzę i umiejętności z dziedziny optyki Johan Friedrich postanowił w 1808 roku zmienić nieco profil działalności firmy i rozpoczął produkcję soczewek, okularów, lornetek teatralnych i innych instrumentów optycznych. Gdy w 1837 przeszedł na emeryturę, firmę przejął z kolei jego syn - Peter Wilhelm Friedrich, który w tamtym czasie cieszył się opinią świetnego optyka.


Peter Voigtländer

     Gdy nastał rok 1839, który uznajemy za początek fotografii, firma Voigtländer, dzięki rządom Petera Wilhelma Friedricha, była przygotowana do produkcji nowych instrumentów optycznych. Od samego początku wprowadzała epokowe zmiany i znacząco wpływała na rozwój fotografii. Już w 1840 roku niejaki Joseph Max Petzval powierzył firmie wykonanie swojego „Obiektywu Portretowego”. Petzval, jako doskonale wykształcony matematyk i fizyk zaprojektował pierwszy na świecie obiektyw, którego konstrukcja optyczna została obliczona metodami matematycznymi, a nie była wynikiem prób i błędów. Obiektyw wykonany był z dwóch grup soczewek ze specjalnych gatunków szkła. Niwelował komę, astygmatyzm i aberrację sferyczną, a co chyba najważniejsze, dysponował rewolucyjną, jak na tamte czasy jasnością - f/3,7, co przy niewielkiej czułości ówczesnych materiałów światłoczułych, pozwoliło zejść z czasem naświetlania poniżej bariery jednej minuty. W 1841 roku obiektyw zaprojektowany przez Petzvala posłużył do skonstruowania pierwszej na świecie, całkowicie metalowej kamery fotograficznej. Co ciekawe, był to również pierwszy aparat fotograficzny, w którym zastosowano mechanizm, składający się z zębatki i wałka zębatego, służący do ustawiania ostrości - układ ten jest praktycznie w niezmienionej formie stosowany do dziś w aparatach wielkoformatowych i niektórych aparatach średnioformatowych. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się bardzo sprawnie, w 1848 roku Peter Wilhelm Friedrich otworzył w Braunschweig filię firmy Voigtländer, gdzie ostatecznie w 1866 roku przeniósł całą produkcję, by finalnie zamknąć wiedeński oddział. O tym, jak prężnie firma Voigtländer działała na ówczesnym rynku niech świadczy fakt, że do 1862 roku wyprodukowała ponad 60 000 „Obiektywów Portretowych” projektu Petzvala. W uznaniu ogromnych zasług Petera Wilhelma Friedricha w dziedzinie produkcji instrumentów optycznych, w 1866 roku król Austrii nadał mu tytuł szlachecki, zezwoliwszy tym samym na używanie „von” przed nazwiskiem.

Pierwszy na świecie całkowicie metalowy aparat fotograficzny - 1841r.


     Gdy Peter Wilhelm Friedrich von Voigtländer odszedł na emeryturę, przewodnictwo w firmie przejął Friedrich Ritter von Voigtländer. W 1878 roku firma opracowała interesujący obiektyw bazujący na zmodyfikowanej konstrukcji „Obiektywu Portretowego” Petzvala. Kolejnym ciekawym projektem firmy Voigtländer był opatentowany w roku 1895 Collinear, czyli symetryczny, podwójny anastygmat złożony z 6 elementów ułożonych w dwie grupy. W końcu u schyłku XIX wieku, w 1898 roku Friedrich Ritter doprowadził do przekształcenia firmy w spółkę akcyjną – Voigtländer AG.

     Firma Voigtländer weszła w XX wiek z rozmachem. W roku 1900 powstał Heliar, chyba najbardziej znana konstrukcja marki, która w dużym stopniu zrewolucjonizowała całą ówczesną optykę fotograficzną. Heliar to nic innego jak wielosoczewkowy obiektyw, będący w istocie zmodyfikowaną wersją trypletu Cooka, a który dzięki swojej konstrukcji korygował problematyczne wady związane z astygmatyzmem i aberracją chromatyczną. Heliar to konstrukcja która zainspirowała największe marki branży optycznej, takie jak Leitz, Kodak czy Zeiss. W oparciu o niego, budowano kolejne konstrukcje aparatów średnioformatowych i tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, małoobrazkowych. W roku 1939 fabrykę Voigtländera opuścił dwu milionowy obiektyw!

     Po wojnie fabryka rozrosła się jeszcze bardziej stając się jedną z najbardziej innowacyjnych. W 1956 roku taśmę produkcyjną opuścił czteromilionowy obiektyw. W 1958 roku część akcji firmy Voigtländer wykupiła fundacja Carl Zeiss. Produkcja trwała w najlepsze - w 1959 roku powstała lustrzanka Bessamatic, a wraz z nią pierwszy na świecie obiektyw zmiennoogniskowy - Zoomar, o świetle f/2,8 i ogniskowych 36-82 mm. Niedługo potem Voigtländer zbudował pierwszy na świecie całkowicie automatyczny aparat małoobrazkowy - Dynamatic i pierwszy na świecie aparat z wbudowana lampą błyskową – Vitrona.

Zoomar 36-82mm f2.8 - pierwszy na świecie obiektyw zmiennoogniskowy


   Tryumfalny pochód Voigtländera trwał jeszcze w latach siedemdziesiątych, ale trendy zmieniające się na światowym rynku nie pozostały bez wpływu na firmę. W 1981 roku firma obchodziła 225 rocznicę swojego istnienia, a w następnym roku jej udziały przejęła firma Rollei, a następnie wielcy dystrybutorzy PlusFoto i RingFoto. W roku 1999 ta zasłużona dla rozwoju fotografii marka, została dostrzeżona i wykupiona przez japońską firmę Cosina, położoną w Nakano - prefektura Nagano. To nowa era marki Voigtländer.

     Firma Cosina, od końca lat pięćdziesiątych, rozbudowywała swój potencjał, aby być producentem wykonawczym obiektywów i innych elementów optycznych, dla rozwijającego się w Japonii przemysłu foto-optycznego. Rozwijała się przede wszystkim w obszarze produkcji wysokiej jakości szkła optycznego i zainwestowała w najnowocześniejsze technologie obróbki. Tworzyła obiektywy między innymi dla firmy Nikon, aparaty FM10 i FE10, Olympus OM2000, Canon T60 czy Yashica FX3 Super, Rollei 35 RF, elementy pryzmatyczne dla kamer CCD, a potem elementy optyczne dla przemysłu elektronicznego, np. komponenty czytników laserowych.

Voigtländer Vitrona - pierwszy na świecie aparat z wbudowaną lampą błyskową


     Obecnie firma Cosina produkuje obiektywy dla wielu znanych marek. Wysokie reżimy technologiczne, pozwoliły podjąć współpracę z firmą Carl Zeiss, dla której Cosina produkuje obiektywy od wielu lat. W fabryce Cosiny powstają obiektywy Otus, Milvus, Classic i ZM! To najlepsze, najbardziej zaawansowane konstrukcje optyczne na świecie. Produkcja szkieł asferycznych, nakładanie warstw przeciwodblaskowych (w tym warstw T Star opatentowanych przez firmę Carl Zeiss) oraz skomplikowanych gatunków szkła optycznego o anormalnych osiągach to pokaz możliwości firmy Cosina.

     Od samego początku, reaktywacja marki Voigtländer przez Cosinę odbywała się z zachowaniem ducha innowacyjności. Postawiono na rozwój aparatów dalmierzowych z mocowaniem obiektywów na bagnet Leica M. Powstawały kamery Bessa z nowatorskimi rozwiązaniami celownika oraz obiektywy ultraszerokokątne z mocowaniem Leica M o ogniskowych 12 i 15 mm. Rodzina szkieł z mocowaniem M stale się rozrastała. W międzyczasie, wespół z firmą Epson, stworzono pierwszy na świecie cyfrowy aparat dalmierzowy R-D1. Powstały unikalne konstrukcje, takie jak Nokton 35 mm f/1,2 Aspherical czy Hyper Wide Heliar 10 mm f/5,6 Aspherical. Produkcja coraz doskonalszych obiektywów stała się znakiem rozpoznawczym marki Voigtländer pod skrzydłami Cosiny, a nowe konstrukcje znajdują uznanie, wśród wielu zaawansowanych użytkowników na całym świecie. Wysokie normy technologiczne i kontrola jakości przyczyniają się do dobrego odbioru znakomitych produktów z manualnym nastawianiem ostrości i perfekcyjną mechaniką.


 Fabryka Voigtländera

     W 2010 roku wyprodukowano serię obiektywów dla systemu mikro cztery trzecie, o jasności f/0,95 i ogniskowych 10,5, 17,525 i 42,5 mm. Następnie firma produkuje dwa obiektywy manualne, bardzo wysokiej jakości o ogniskowych 40 i 58 mm z mocowaniem do lustrzanek Nikon i Canon. Naturalnym posunięciem było związanie przyszłości z mocowaniem Sony E i pełnoklatkowymi bezlusterkowcami marki Sony. Nowe wersje obiektywów, dotychczas produkowane z mocowaniem M, otrzymały elektronikę i możliwość współpracy z korpusami aparatów cyfrowych Sony E. Użytkownicy tego systemu mogą używać obiektywów z mocowaniem M przez specjalne adaptery, jednak coraz więcej projektów natywnie otrzymuje mocowanie Sony E. Firma stale prezentuje nowości, co zdecydowanie wróży coraz większą popularność wysokiej jakości produktom marki Voigtländer. 
Szeroki wybór obiektywów marki Voigtländer dostępnych od ręki znajdziesz w naszym sklepie fotograficznym, serdecznie zapraszamy !



                                                                                                           E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki Voigtländer