Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

Chris Knight pokazuje, jak stworzyć trzy różne portrety z Profoto B10 Plus

249 Zobacz 4 Liked
Chris Knight pokazuje, jak stworzyć trzy różne portrety z Profoto B10 Plus


Ulice Nowego Jorku to świetne miejsce do opowiadania historii, ale czasem są zbyt zatłoczone i rozpraszają uwagę.Poniższe trzy sytuacje pokazują fotografa Chrisa Knighta, który robi niesamowite zdjęcia w jednym z najbardziej ruchliwych miast na świecie. Dowiedzcie się jak stworzył trzy zupełnie różne portrety za pomocą przenośnego systemu Profoto B10.

„Fotografowanie w Nowym Jorku jest super, ale zawsze staramy się ograniczyć produkcję do minimum, aby uniknąć przyciągania zbyt dużej uwagi. Dodatkową komplikacją jest fakt, że nie możemy używać lamp na statywach bez specjalnego pozwolenia. Ale dzięki lekkości i łatwości przenoszenia systemu Profoto B10 ta sytuacja nie jest już problemem” – wyjaśnia Chris.

„Dzięki Profoto B10Profoto B10 Plus możemy wykorzystywać naszych asystentów jako statywy do światła, co czyni nas bardziej mobilnymi. B10 Plus zapewnia dużą moc, a B10 jest niezwykle mała w stosunku do możliwości, jakie oferuje”.

Scena 1 – jak stworzyć portret dramatyczny

Aparat: Fujifilm GFX 100. Obiektyw: GF63mm f/2.8. Ustawienia: ISO 100, 1/160, f/2.8, 63mm


„Oświetlanie tej sceny miało na celu stworzenie względnie naturalnej atmosfery – ale z lekkim akcentem dramatyzmu.Światło na ulicy jest miękkie, więc dodatkowa parasolka była oczywistym wyborem – a nawet średniej wielkości parasolka na planie nadal jest całkiem łatwa w obsłudze. Do tego dyfuzor, który zapewnił dodatkowo równe rozproszenie światła i pogłębił wrażenie miękkości sceny” – wyjaśnia Chris. „Zdecydowanie lubię korzystać z parasolek, ponieważ są miękkie. Do tego często używam bieli, ponieważ daje bardziej miękki rodzaj światła, o mniejszym kontraście. Parasolki są również łatwiejsze w użyciu na planie sesji”.Widzimy, że trzymasz coś przed obiektywem. Co to jest i jakiego efektu szukasz?


„Trzymam kawałek szkła (plastik również może się nadać), aby rozmazać i zniekształcić część obrazu. To mi daje trzy efekty. Dodaje pierwszoplanowy element głębi, tworzy rozmycie/rozbłysk, który daje iluzję ruchu i pomaga ukryć reklamę na dachu taksówki na niektórych zdjęciach”.

Do tej sceny używałeś nowego Fujifilm GFX 100. Co jest takiego wyjątkowego w tym aparacie? Jak współpracuje z systemem Profoto B10?

„Fuji GFX 100 to niesamowity aparat. Jego zdolność rejestracji szczegółów i przechwytywania informacji jest zdumiewająca. Tego rodzaju moc robocza zazwyczaj nie jest tak przenośna i łatwa w obsłudze – zalety GFX 100 sprawiły, że moja praca była wyjątkowo łatwa. Ogólnie aparat jest bardzo wygodny w użyciu z systemem Profoto. Dedykowany nadajnik Air TTL dla Fuji oznacza, że mogę korzystać z HSS (lub jeśli chcę, to z TTL), dzięki czemu mogę łatwo zamrozić i „złapać” ruch”.

Produkty użyte w tej Scenie: lampa Profoto B10 Plus, parasolka Profoto Deep White Medium, dyfuzja parasolki Profoto Diffuser M

 Scena 2 – jak mieszać światło zastane ze światłem lampy błyskowejAparat: Fujifilm GFX 100. Obiektyw: GF45mm f/2.8. Ustawienia: ISO 100, 1/1250, f/3.6, 45mm

Co jest najważniejsze do zapamiętania przy mieszaniu światła otaczającego z lampą błyskową?

„Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, jak jasne światło otoczenia wypełnia scenę i tworzy cienie. Mimo, że to zdjęcie wykorzystuje dwa źródła światła – słońce i lampę błyskową – to muszę pamiętać, że moja lampa nie doświetli cieni. Oznacza to, że muszę jednocześnie kontrolować trzy ekspozycje”.Jakie są zalety korzystania z Profoto B10 Plus podczas fotografowania ze słońcem jako światłem krawędziowym?

„Chcąc wykorzystać światło słoneczne potrzebowałem całej mocy, jaką mogłem uzyskać. Dodatkowe zatrzymanie światła za pomocą 500-watowego drugiego błysku pomogło mi w tym”.

Jak oceniasz możliwości pozycjonowania lampy błyskowej?

„Zazwyczaj staram się podążać za naturalnym światłem otoczenia, by stworzyć bardziej naturalny klimat na zdjęciu. Ale ten przypadek był wyjątkowy. Czasami Nowy Jork, w określonych porach dnia, ma wyjątkowe światło, kiedy słońce odbija się od szklanych budynków i w efekcie daje kilka źródeł światła. I właśnie taki efekt chciałem uzyskać dzięki lampie na tym zdjęciu”.

Produkty użyte w tej Scenie: lampa Profoto B10 Plus, parasolka Profoto Deep White Medium

Scena 3 – jak stworzyć światło „złotej godziny”
Aparat: Fujifilm GFX 100. Obiektyw: GF45mm f/2.8. Ustawienia: ISO 100, 1/125, f/5, 45mm

O czym szczególnie należy pamiętać przy tworzeniu oświetlenia „złotej godziny”?

„Flary są bardziej skuteczne, gdy są skierowane na aparat. To światło musiało znajdować się wystarczająco daleko z tyłu, aby stworzyć światło krawędziowe na modelu (co stwarza wrażenie, że słońce rzeczywiście tam jest) i jednocześnie błysnąć w obiektyw. Wyzwaniem jest upewnienie się, że kąt padania światła jest odpowiedni. Ponadto światło słoneczne jest ciepłe – zwłaszcza zachód słońca lub słońce w czasie „złotej godziny”. Jeśli chcę stworzyć wrażenie takiego światła, pełny CTO daje mi ciepłe, realistyczne światło i kolor”.

„Tego dnia miałem ze sobą dwie lampy Profoto – B10 Plus i B10. Do imitacji słońca potrzebowałem jak największej mocy, więc B10 Plus był oczywistym wyborem. Do doświetlenia twarzy modela lampa B10, ze względu na swoją niską wagę, była idealna, gdyż moja asystentka musiała ją trzymać nad głową przez dłuższy czas. Użyłem tutaj OCF Beauty Dish White ze względu na rozmiar i łatwość przenoszenia. Jest umieszczony po prawej stronie, aby pokazać głębię twarzy (jasno, ciemno, jasno), a także dlatego, że ma spójne światło z wcześniejszym wizerunkiem ptaka. Chociaż odcienie i kolory są nieco inne, to takie oświetlenie ma pewien stopień spójności”.Produkty użyte w tej Scenie: lampy Profoto B10 Plus i B10, zestawy żelowe OCF, OCF Beauty Dish

Chris, na koniec, czy masz jakieś porady dla osób, które chcą zacząć eksperymentować z lampami błyskowymi i kształtowaniem światła na planie zdjęciowym?

„Moja rada to po prostu wyjść i zacząć fotografować. Najlepszym sposobem nauki jest działanie”.


Autor: Rebecca Ahremark
E-OKO Autoryzowany Sklep Fotograficzny Marki Fujifilm oraz Profoto.

Opublikowany w: Testy sprzętu foto