Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Blog navigation

Najnowsze wpisy

IRIX 45/1.4 do Fujifilm GFX - Kolejny niezależny obiektyw

155 Zobacz 4 Liked

Irix 45/1.4 GFX Dragonfly

W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla klasycznych obiektywów 35 mm i 50 mm. Do tego grona ma przyjemność dołączyć nowy obiektyw firmy Irix o ogniskowej 45 mm i przysłonie f/1.4. Dragonfly, będzie dostępny z mocowaniem do aparatów Fujifilm GFX. Reprezentuje średnią półkę cenową, mimo parametrów odpowiadającym produkty z wyższej klasy. Dzięki nietypowej ogniskowej i manualnym autofokusie sprawi, że zdjęcia będą bardziej kreatywne. Niezależnie czy jesteś początkującym fotografem, czy profesjonalistą szukających nowych wrażeń, obiektyw Irix 45/1.4 na pewno zagwarantuje Ci dostrzeżenie wszystkich szczegółów, subtelny bokeh i imponującą jakoś obrazu. Irix 45 mm jest kolejnym niezależnym obiektywem, po słynnej Laowie 17/4, czyli najszerszym w czasie swojej premiery obiektywie do średnioformatowego systemu Fujifilm G.Najnowszy i najjaśniejszy obiektyw manualny 45 mm f/1.4

Stworzony pod fotografię średnioformatową, został wyposażony w mocowanie dla aparatów Fujifilm z serii GFX. Słodkie wspomnienie przeszłości dedykowane dla fanów tradycyjnej fotografii analogowej, pozwala na chwile cofnąć się nam w czasie nie tracąc na jakości obrazu. Dzisiaj marka Irix miło wita kompanów ze starszych lat i udostępnia poszukującym ikonicznej i mistycznej plastyki narzędzie. Produkt ten pozwala realizować najśmielsze wizje twórcze, które mogły powstać już wiele lat temu, ale nie byliśmy na nie gotowi technicznie. Produkt innowacyjny zostaje prekursorem i przeciera szlaki standardowych obiektywów szerokokątnych o dużej światłosilne. Jesteśmy w stanie uzyskać płytką głębię ostrości, równolegle z gładkimi przejściami między obszarami ostrości jak i szerokim zakresem tonalnym. Wszystko za sprawą możliwej maksymalnej przysłony o wartości f/1.4 w połączeniu z sensorem występującym w aparatach z serii Fujifilm GFX.


Idealna ogniskowa dla fotografii ulicznej
Oferowane pole widzenia na matrycach średniegoformatu w połączeniu z ogniskową 45 mm dają odczuwalnie zbliżony efekt do kultowych obiektywów 35 mm dla aparatów pełnoklatkowych. Dzięki temu obiektyw świetnie sprawdzi się do reportażu, portretu ulicznego czy krajobrazu. Zaspokoi również osoby wymagające szczegółowości, oraz rozpiętości tonalnej w swoich ujęciach. Szeroki otwór względny przysłony f/1,4 pozwala na wyraźną separację tła, oraz pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzieje się tak za sprawą wysokiej wydajności optycznej, na którą składają się wysoka ostrość, znikome aberracje chromatyczne, oraz wyrazisty mikrokontrast. Spektakularna ostrość i gładki bokeh, to z pewnością kluczowe elementy dla tego obiektywu.
Wysoka jakość wykonania
Irix 45mm f/1,4 GFX to profesjonalny obiektyw zaprojektowany z myślą o aparatach średnioformatowych Fujifilm GFX. Wykonany przez inżynierów Irix Lens na podstawie wiedzy o produkcji i projekcie obiektywów pełnoklatkowych. Stworzony z wysokojakościowych materiałów i przemyślanej konstrukcji pozwala na osiągnięcie imponującej rozdzielczości obrazu. Wykończenie Dragonfly łączy w sobie znaną ergonomię z wersji Firefly, lekkość, oraz wytrzymałą magnezową obudowę. Ochronę obiektywu podczas użytkowania umożliwiają uszczelniania ulokowane w 5 miejscach, oraz zamknięta obudowa chroniąca konstrukcję od ruchu powietrza podczas ogniskowania.

Przemyślana konstrukcja
Wiedza z zakresu optyki i doświadczenie przy projektowaniu precyzyjnych soczewek zespołu R&D pozwalają na pełną szczegółowość i detal fotografowanych obiektów. Obiektyw składa się z mechanizmu przysłony wyposażonej w 9 listków o zaokrąglonym kształcie. Dzięki temu pozwala osiągnąć fantastyczny efekt bokeh, czyli miękkie, łagodne rozmycie tła. Szeroki pierścień skokowy służący do regulacji przysłony zapewnia dużą precyzję ostrzenia w parze z wytrzymałością mechaniczną, również na czynniki zewnętrzne jak warunki atmosferyczne. Specjalne teksturowanie, oraz wytłoczenia wpływają na intuicyjne ostrzenie i wyczucie pozycji pierścienia. Znajdująca się nad pierścieniem ostrości blokada Focus Lock umożliwia z łatwością zablokowanie mechanizmu, bez strachu o utratę parametru niezależnie od sytuacji.


Najważniejsze cechy wersji Dragonfly:

  •  Lekka konstrukcja zewnętrzna
  •  Wzmocniona konstrukcja wewnętrzna
  •  Antypoślizgowa tekstura pierścienia ostrości, posiadająca specjalne tłoczenie polepszające chwyt
  •  Uszczelnienie zapewniające doskonałą ochronę przed wodą i kurzem

Przykładowe zdjęcia wykonane obiektywem przez Irix Team:


f/1.4 s.s. 1/4000 ISO100


f/1.4 s.s. 1/4000 ISO100


f/1.4 s.s. 1/60 ISO1000


Autoryzowany sklep Irix www.e-oko.pl

Opublikowany w: Nowości fotograficzne