Jaki aparat do fotografii przyrodniczej?
Zacznijmy jednak od początku – jaki aparat wybrać do robienia zdjęć zwierząt? Prawdopodobnie pierwsze co przychodzi na myśl to pełna klatka. W tym przypadku jednak, większy format może wcale nie okazać się lepszy. Przy fotografowaniu mieszkańców dzikiej przyrody zazwyczaj będzie nam zależało na utrzymaniu odpowiedniej odległości od uwiecznianego okazu. Matryca APS-C ułatwi nam to dzięki croppowi 1.6x. Oznacza to, że przykładowo ogniskowa 300mm podłączona do body z matrycą APS-C da nam taki efekt jak obiektyw 480mm podłączony do pełnej klatki. Mniejszą ogniskową jesteśmy więc w stanie osiągnąć większe zbliżenie. Oczywiście matryca nie jest jedynym istotnym czynnikiem przy wyborze aparatu i nie musimy ograniczać się jedynie do APS-C. Dwoma istotnymi cechami aparatu na jakie warto zwrócić uwagę są autofocus i prędkość zdjęć seryjnych. Ma to szczególnie znaczenie przy fotografowaniu ptaków, na których uchwycenie mamy często kilka sekund. Oba parametry świetnie się prezentują m.in. w aparacie Fujifilm X-H2S, dostępnym w ofercie naszego sklepu. Ciekawą propozycją jest także Sony A1, mogący się pochwalić imponującym autofocusem. Oba aparaty dostępne są w asortymencie sklepu fotograficznego e-oko.pl.
Najlepsze obiektywy do uchwycenia ptaków i innych zwierząt
Fotografia przyrodnicza, w tym fotografia ornitologiczna jest jedną z dziedzin fotografii, w której przyda się zoom. Teleobiektyw to dobre rozwiązanie dla fotografów polujących na zdjęcia zwierząt w dużym zbliżeniu. Jedną z popularniejszych ogniskowych wśród przyrodników jest 150-600mm. Tego typu obiektyw oferuje między Sigma – chodzi o model 150-600/5-6.3 DG OS HSM Contemporary, w ofercie naszego sklepu dostępny z mocowaniami do Canona i Nikona. Warto pamiętać aby obiektyw taki wyposażony był w dobrą stabilizację, ze względu na większe drgania niż przy krótszych ogniskowych. Oprócz zoomu często wybieranymi przez fotografów szkłami są obiektywy szerokokątne. Są one niezastąpione przy fotografowaniu nie samych zwierząt, ale też otaczającego je środowiska, czy przy większych grupach zwierząt. Godnym polecenia modelem jest między jasny obiektyw Canon 15-35/2.8 RF L IS USM.
Akcesoria przydatne w terenie
Poza sprzętem fotograficznym, nieodłącznym towarzyszem fotografa przyrody jest komplet akcesoriów. Przede wszystkim ważny jest plecak bądź torba fotograficzna, która ochroni ciężki obiektyw i aparat oraz ułatwi transport. Aby mieć pewność, że każde wykonane zdjęcie będzie ostre i nieporuszone warto mieć ze sobą statyw lub monopod, który odciąży sprzęt przy długim teleobiektywie. Sesje w plenerze zazwyczaj zajmują kilka godzin, więc żeby mieć pewność, że aparat nie wyłączy się w trakcie zdjęć, zabierzmy ze sobą dodatkowe akumulatory. Zabezpieczy nas to przed przedwczesnym zakończeniem pracy i poprawi komfort robienia zdjęć. Szerokim wyborem dobrej jakości baterii pochwalić może się firma Newell, zaopatrująca sklep e-oko także w serie ładowarek i gripów.