Menu bloga

Najnowsze wpisy

Jak sprawdzić przebieg aparatu fotograficznego?

198737 Zobacz 59 Liked

Jako komis fotograficzny, działający na rynku od 16 lat, staramy się zawsze dokładnie sprawdzać używany sprzęt fotograficzny. Podobnie jak używany samochód pokazuje informacje o sumarycznej liczbie przejechanych kilometrów, tak używany aparat zapisuje informacje na temat ogólnej ilości wykonanych zdjęć. Jest to o tyle ważne, że zarówno migawka wraz z całym mechanizmem zabudowanym w komorze lustra w przypadku lustrzanek cyfrowych, jak również sama migawka w przypadku aparatów bezlusterkowych, są jednymi z nielicznych ruchomych elementów, spośród wszystkich, które składają się na współczesny aparat fotograficzny. Są to jednocześnie praktycznie jedyne elementy podlegające zwyczajnemu, mechanicznemu zużyciu. Oczywiście wymiana tych elementów jest jak najbardziej możliwa, jednak zazwyczaj jest to niemała inwestycja, której cena potrafi stanowić sporą część wartości całego aparatu.

            

 Praktycznie większość migawek współczesnych aparatów cyfrowych w momencie produkcji posiadała pewną wartość przebiegu, dla której producent zakładał bezawaryjne działanie. W przypadku konstrukcji amatorskich producent zazwyczaj określał średnią trwałość mechanizmu migawki na okolice 100 tys wykonanych fotografii. W przypadku konstrukcji przeznaczonych dla profesjonalistów były to rejony 300 tys „klapnięć”. Oczywiście wielokrotnie zdarzało nam się spotkać z aparatami, które do momentu awarii wykonały o wiele mniej zdjęć niż zakładał producent, jak również z takimi, które kilkukrotnie wyrobiły przyznaną im normę i nadal sprawnie funkcjonowały. Dlaczego zatem warto znać przebieg migawki aparatu fotograficznego? Po prostu jest to najszybszy sposób na pobieżne zdiagnozowanie stanu aparatu, jak również wstępne oszacowanie jego wartości. Spróbujmy zatem prześledzić jak wygląda proces sprawdzania aktualnego przebiegu, a trzeba wiedzieć że często potrafi być on zupełnie różny nie tylko dla sprzętu różnych marek, ale czasem wręcz dla różnych modeli tego samego producenta.

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Nikon?    

W przypadku aparatów Nikon sprawa jest stosunkowo prosta – tak naprawdę większość, o ile nie wszystkie popularne i mniej popularne modele aparatów tego japońskiego producenta można sprawdzić na co najmniej dwa sposoby. 

    

Pierwszy ze sposobów to ściągnięcie i zainstalowanie darmowego programu Opanda IExif, który znaleźć można pod adresem http://opanda.com/en/iexif/. Po jego uruchomieniu należy otworzyć w nim dowolny plik JPG pochodzący z aparatu, który chcemy sprawdzić. Wśród długiej listy parametrów opisanych przez Exif znaleźć możemy pozycję "Total number of shutter release for camera" i właśnie liczba znajdująca się przy tej pozycji opisuje, przy którym z kolei "klapnięciu" migawki aparatu wykonano sprawdzany przez nas plik JPG.

    

   

Drugi sposób na sprawdzenie przebiegu migawki w aparatach marki Nikon jest jeszcze łatwiejszy i sprowadza się do użycia małej, webowej aplikacji, która znajdziemy na stronie https://www.camerashuttercount.com/. Gdy już znajdziemy się na tej stronie wystarczy kliknąć "wybierz plik", po czym wskazać dowolny plik JPG lub RAW wykonany aparatem, który chcemy sprawdzić. Potem klikamy przycisk "upload" i po chwili strona internetowa wyświetla łączną ilość wyzwoleń migawki do czasu wykonania wskazanego przez nas zdjęcia, oraz przybliżony procent zużycia migawki, według założonej przez producenta, ogólnej wytrzymałości urządzenia. Tym sposobem można sprawdzić następujące modele aparatów: NIKON 1 AW1, NIKON 1 J1, NIKON 1 J2, NIKON 1 J3, NIKON 1 J4, NIKON 1 J5, NIKON 1 S1, NIKON 1 V1, NIKON 1 V2, NIKON 1 V3, NIKON D200, NIKON D2H, NIKON D2HS, NIKON D2X, NIKON D2XS, NIKON D3, NIKON D300, NIKON D3000, NIKON D300S, NIKON D3100, NIKON D3200, NIKON D3300, NIKON D3400, NIKON D3S, NIKON D3X, NIKON D4, NIKON D40, NIKON D40X, NIKON D4S, NIKON D5, NIKON D50, NIKON D500, NIKON D5000, NIKON D5100, NIKON D5200, NIKON D5300, NIKON D5500,NIKON D5600, NIKON D60, NIKON D600, NIKON D610, NIKON D70, NIKON D700, NIKON D7000, NIKON D70S, NIKON D7100, NIKON D7200, NIKON D750, NIKON D7500, NIKON D80, NIKON D800, NIKON D800E, NIKON D810, NIKON D810A, NIKON D850, NIKON D90, NIKON DF.

    

 

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Pentax?

    

W przypadku aparatów Pentax również najlepiej sprawdzi się strona https://www.camerashuttercount.com/. Procedura sprawdzania przebiegu migawki jest identyczna jak w przypadku aparatów marki Nikon. Strona pozwala nam sprawdzić przebiegi w modelach PENTAX *IST DL, PENTAX *IST DL2, PENTAX *IST DS, PENTAX 645D, PENTAX 645Z, PENTAX K-01, PENTAX K-1, PENTAX K-1 MARK II, PENTAX K-3, PENTAX K-3 II, PENTAX K-30, PENTAX K-5, PENTAX K-5 II, PENTAX K-5 II S, PENTAX K-50, PENTAX K-500, PENTAX K-7, PENTAX K-70, PENTAX K-M, PENTAX K-R, PENTAX K-S1, PENTAX K-S2, PENTAX K-X, PENTAX K100D, PENTAX K100D SUPER, PENTAX K10D, PENTAX K110D, PENTAX K2000, PENTAX K200D, PENTAX K200D, PENTAX K20D, PENTAX K20D,PENTAX KP, PENTAX MX-1, PENTAX Q, PENTAX Q-S1, PENTAX Q10, PENTAX Q7, PENTAX X-5.

    

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Canon?

    

Firma Canon implementowała informację o przebiegu migawki zapisaną w pliku Exif, tylko w starszych modelach swoich korpusów, takich jak CANON EOS 5D, CANON EOS 600D, CANON EOS 60D, CANON EOS-1D, CANON EOS-1D MARK II, CANON EOS-1D MARK II N, CANON EOS-1DS, CANON EOS-1DS MARK II. W przypadku wymienionych aparatów znów sprawdzi się strona pod adresem https://www.camerashuttercount.com/

    

Jeśli dysponujemy natomiast innym modelem aparatu Canon przydatny może okazać się niewielki program o nazwie Canon EOS Digital Info, który pobrać możemy ze zbiorów portalu Sourceforge, a dokładniej stąd https://sourceforge.net/projects/canon-eos-digital-info/. Po jego pobraniu należy podłączyć korpus, w którym chcemy ustalić przebieg do komputera za pomocą portu USB i kliknąć przycisk "CONNECT", który znajdziemy w oknie programu. Po chwili program obok kilku innych parametrów pochodzących bezpośrednio z oprogramowania korpusu, program wyświetli też sumaryczną liczbę wyzwoleń migawki w okienku "Shutter Counter". W przypadku sprawdzania przebiegu za pomocą programu Canon EOS INFO, musimy mieć włożoną kartę w aparacie.  

    

    

Problematyczne mogą okazać się najnowsze korpusy marki Canon, takie jak na przykład profesjonalny model Canon 1D X, czy 1D C. W ich wypadku warto sprawdzić jeszcze program, który znajdziemy na stronie http://www.freeshuttercount.com/. Co prawda, wbrew nazwie, jego pełna wersja kosztuje 7 dolarów, ale producent programu jasno daje do zrozumienia, że radzi on sobie również z nowszymi modelami aparatów marki Canon. Działa on podobnie jak wspomniany wyżej Canon EOS Digital Info, a więc wymaga fizycznego dostępu do aparatu, który chcemy sprawdzić i podłączenia go do komputera. Jeśli natomiast żaden z wymienionych sposobów nie zadziała w przypadku naszego Canona pozostaje nam tylko wizyta w serwisie Canona na ulicy Żytniej 15 w Warszawie, gdzie za opłatą technik poda nam informację o przebiegu naszego aparatu.

    

    

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Sony?

    

Licznik wyzwoleń migawki jest jedną ze składowych plików danych Exif, które aparaty Sony dodają do JPGów zrobionych przy ich pomocy, jednak dostęp do tych danych jest odrobinę bardziej utrudniony. W przypadku modeli A6000, A6300, A6500, A7, A7II, A7III, A7R, A7RII, A7RIII, A7S, A7SII, A9, a prawdopodobnie również innych modeli marki Sony, pomocny okaże się program ExifTool, który pobrać należy z tego linku: https://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/exiftool-11.10.zip. Kiedy już pobierzemy i rozpakujemy archiwum naszym oczom ukaże się plik "exiftool(-k).exe" i na niego właśnie należy po prostu przeciągnąć niemodyfikowany plik JPG ściągnięty prosto z karty pamięci aparatu, którym został wykonany. Gdy już to zrobimy na ekranie pojawi się czarna tablica zawierająca cały, bardzo szeroki i zawierający ogrom informacji zestaw danych Exif, w którym zlokalizować należy pozycję "Image Count". To właśnie liczba przypisana do tej pozycji jest sumą zdjęć, które zostały wykonane aparatem do momentu utworzenia sprawdzanego przez nas pliku.

    

    

     Kolejnym sposobem na samodzielne sprawdzenie przebiegu migawki w aparatach Sony jest użycie wspomnianej wyżej, płatnej aplikacji, znajdującej się pod adresem http://www.freeshuttercount.com/. Według producenta radzi sobie ona z następującymi modelami aparatów: a9, a7r2, a72, a7s2, a7r, a7s, a7, a6500, a6300, a6000, a5100, a5000, a99II, a77II, NEX-7, NEX-6, NEX-5T, NEX-5R, NEX-5N/NEX-5, NEX-3/NEX-3N, A77M2/A77, A65, A58, A57, A550, A55, A37, A330, A290.

    

Jeśli natomiast oba sposoby zawiodą, pozostaje nam tylko wizyta w serwisie marki Sony.

    

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Leica?

    

Aparaty marki Leica zapisują dane o przebiegu migawki w danych Exif dołączanych do plików JPG generowanych przez korpusy. Niestety tyczy się to tylko starszych modeli aparatów, czyli na przykład modelu M9, M9p czy Monochrome. Żeby było jeszcze ciekawiej informacja ta jest na swój sposób "zaszyfrowana". Jeśli więc dysponujemy którymś ze starszych modeli aparatu Leica i chcemy sprawdzić jego przebieg, musimy plik JPG z takiego aparatu otworzyć przy pomocy programu Opanda IExif, a następnie w wyświetlonej liście parametrów odnaleźć pozycję "Image Unique ID". Następnie wartość wspomnianego pola należy skopiować do schowka, otworzyć stronę internetową https://www.subnetonline.com/pages/converters/hex-to-bin-to-dec.php, skopiowaną wartość wkleić w polu "hexadecimal", kliknąć przycisk "Calculate" i odczytać przeliczoną wartość z pola "Decimal". To właśnie jest poszukiwany przez nas przebieg migawki.

    

    

Jeśli natomiast dysponujemy nowszym aparatem marki Leica, takim jak na przykład model Q, M240, M10, czy M10p skazani jesteśmy na kontakt z serwisem firmy Leica w Niemczech, gdyż tylko ten serwis jest w stanie odczytać przebieg naszego aparatu. Innej drogi po prostu nie ma.

    

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Olympus?

    

Aparaty marki Olympus posiadają w swoim oprogramowaniu menu serwisowe. Dostęp do niego można uzyskać poprzez użycie kombinacji przycisków w odpowiedniej kolejności. Wygląda to trochę jak wpisywanie tajnych kodów, ułatwiających rozgrywkę w grach na konsole, bądź automaty. 

    

Pełna procedura dostępu do menu serwisowego w aparatach systemu mikro cztery/trzecie wygląda tak:

    

1. Włączamy aparat przytrzymując przycisk MENU,

2. Gdy aparat się włączy puszczamy przycisk MENU, po czym przyciskamy go jeszcze raz,

3. Korzystając z krzyżaka (W DÓŁ) wybieramy ikonkę klucza francuskiego i naciskamy krzyżak (W PRAWO) by zatwierdzić,

4. Korzystając z krzyżaka (W DÓŁ) wybieramy ikonkę odpowiadającą za ustawienie jasności i naciskamy krzyżak (W PRAWO) by zatwierdzić,

5. Naciskamy przycisk INFO,

6. Naciskamy przycisk OK,

7. Naciskamy krzyżak (DO GÓRY),

8. Naciskamy krzyżak (W DÓŁ),

9. Naciskamy krzyżak (W LEWO),

10. Naciskamy krzyżak (W PRAWO),

11. Naciskamy spust migawki,

12. Naciskamy krzyżak (W GÓRĘ) - w tym momencie na ekranie pojawia się menu serwisowe,

13. Naciskamy krzyżak (W PRAWO) - w tym momencie wyświetla się druga strona menu serwisowego, na której pod literką R, lub pod literkami MS (w zależności od modelu aparatu) znajduje się łączny przebieg naszego Olympusa.

14. Wyłączamy aparat. Po jego ponownym włączeniu uruchomi się w zwykłym trybie.

    

Procedura dostępu do menu serwisowego w systemie cztery/trzecie wygląda natomiast tak:

    

1. Włączamy aparat,

2. Otwieramy pokrywę karty pamięci (komunikat "card door open" wyświetli się na ekranie),

3. Naciskamy MENU i OK w tym samym czasie (w przypadku E-1 i E-500 naciskamy DISPLAY i OK w tym samym czasie),

4. Naciskamy krzyżak (W GÓRĘ),

5. Naciskamy krzyżak (W DÓŁ),

6. Naciskamy krzyżak (W LEWO),

7. Naciskamy krzyżak (W PRAWO),

8. Naciskamy spust migawki,

9. Naciskamy krzyżak (W GÓRĘ) - w tym momencie na ekranie pojawia się menu serwisowe,

10. Naciskamy krzyżak (W PRAWO) - w tym momencie wyświetla się druga strona menu serwisowego, na której pod literką R znajduje się łączny przebieg naszego Olympusa,

11. Zamykamy pokrywę karty pamięci, by przywrócić aparat do zwykłego trybu pracy.

Ważną rzeczą jest aby w aparacie Olympus podczas sprawdzania przebiegu nie było karty pamięci.

    Proste prawda?

    

    

Jak sprawdzić przebieg w aparacie Panasonic

    

Gdy przyjdzie nam sprawdzać przebieg aparatu marki Panasonic sytuacja będzie wyglądać bardzo podobnie jak w przypadku aparatów marki Olympus. Znów mamy do czynienia z zaszytym w oprogramowaniu aparatu menu serwisowy, jednak ze względu na dużą ilość dostępnych modeli, różniących się drobnymi szczegółami dla poszczególnych serii aparatów procedura różnić się będzie pewnymi krokami. Aby nie powielać informacji dostępnych w internecie i nie kopiować tutaj ogromnej ściany tekstu, pozwolę sobie podać link do strony, na której znajdziemy informacje, które krok po kroku przeprowadzą nas przez proces sprawdzania przebiegu migawki we wszystkich popularnych modelach aparatów marki Panasonic: https://www.apotelyt.com/photo-camera/panasonic-g-shutter-count.

    Jak sprawdzić przebieg w aparacie
Fujifilm?(Aktualizacja 15-11-2021)

O ile wcześniej sprawdzenie przebiegu w aparacie Fujifilm było niemożliwe, to obecnie jest to jak najbardziej wykonalne za pomocą programu EXIFTool - przygotowaliśmy prostą instrukcję, która krok po kroku prowadzi przez weryfikację przebiegu. Tutaj znajdziesz ten wpis.

Na koniec zostawiłem sobie najciekawszą informację. Jeśli stoisz przed zadaniem sprawdzenia przebiegu aparatu marki Fujifilm muszę Cię rozczarować - odejdziesz z niczym. Nie istnieje żadna procedura pozwalająca sprawdzić ilość zdjęć wykonanych aparatem Fujifilm. Nie dość, że jako użytkownicy nie jesteśmy w stanie wykonać tego żadnymi dostępnymi we własnym zakresie sposobami, to nawet serwis nie udostępni nam tych danych gdyż.. sam ich nie posiada. Co więcej, w aparatach marki Fujifilm każda aktualizacja oprogramowania kończy się pełnym resetem pamięci wewnętrznej urządzenia, w tym również resetem licznika wykonanych zdjęć. W tym jednym wypadku trafiamy po prostu na ścianę i żadne źródła pisane, ani konsultacje z technikami firmy Fujifilm nie wskazują drogi do wykonania tego zadania. 

Tak przedstawiają się możliwości kontrolowania przebiegu aparatów fotograficznych różnych producentów. A może Wy znacie inne sposoby których nie wymieniliśmy w artykule? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach, a my bardzo chętnie uzupełnimy ten przegląd o dodatkową dawkę wiedzy, z której będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany tematem w naszym sklepie fotograficznym.


    

    

Tekst Adam Niedbała