Menu bloga

Najnowsze wpisy

NAJJAŚNIEJSZA STAŁKA FUJIFILM - FUJINON XF 50/1.0 R WR

1358 Zobacz 6 Liked

     Firma Fujifilm, od początku istnienia bezlusterkowców z serii X, pozostaje wierna matrycom fotograficznym w rozmiarze APS-C. Trudno się dziwić, gdyż zmiana wielkości czujnika musiałaby pociągnąć za sobą również projekty nowych obiektywów, zdolnych pokryć większe pole obrazowe. Decydując się na pozostanie w świecie czujników w rozmiarze APS-C, japoński gigant może pozwolić sobie na rozbudowywanie oferty dedykowanych im obiektywów wyposażonych w mocowanie X-mount, która już na ten moment jest naprawdę pokaźna. Na rynku sprzętu fotograficznego pojawił się właśnie najnowszy, trzydziesty piąty już obiektyw, wyposażony w to mocowanie. Jednocześnie został on najjaśniejszym obiektywem dedykowanym aparatom bezlusterkowym, który wyposażono w układ autofocusa. Mowa o obiektywie Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR, któremu w sklepie fotograficznym e-oko.pl mogliśmy przyjrzeć się jako jedni z pierwszych w Polsce.




Fujinon XF 50/1.0 R WR

     Nowa pięćdziesiątka ze światłem f/1.0 robi wrażenie swoimi rozmiarami. Być może nawet jest to jedna z największych pięćdziesiątek w ogóle, nie tylko wśród szkieł dedykowanych systemowi Fujifilm. Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR ma 103,5 mm długości i 87 mm średnicy, ważąc przy tym 845 gramów. Zastosowany w nim układ optyczny tworzy 12 soczewek, w tym jedna asferyczna i 2 ze szkła niskodyspersyjnego, rozmieszczonych w 9 grupach. Układu dopełnia 9-listkowa przysłona o maksymalnym otworze f/16. Średnica mocowania filtra to 77 mm, a minimalna odległość ustawiania ostrości wynosi 70 cm.


X-T4 + Fujinon XF 50/1.0 R WR Ekspozycja (zdjęcie lewe): 1/2000s  f/1.0  ISO160, (zdjęcie po prawej): 1/30s  f/8  ISO160

     W bezpośrednim spotkaniu, po przypięciu do korpusu Fujifilm X-T4, nowy obiektyw faktycznie lekko onieśmiela - to solidny kawał szkła, wyraźnie większy od zbliżonego parametrami Fujinona XF 56mm f/1.2 R. Jednak mimo swoich gabarytów i masy nadal nie przytłacza przesadnie korpusu, co sprawia, że cały zestaw wygodnie się trzyma i użytkuje. Sama zaś mechaniczna praca obiektywu jest charakterystyczna dla obiektywów z serii XF - pierścień przysłony porusza się wygodnie, z wyraźnie wyczuwalnym klikiem, natomiast pierścień ustawiania ostrości pracuje niezwykle precyzyjnie i z przyjemnym oporem, co ma ogromne znaczenie w przypadku obiektywu rysującego tak płytką głębię ostrości w okolicach pełnego otworu przysłony. Warto nadmienić, że obiektyw wyposażony jest w układ wewnętrznego ogniskowania, dzięki czemu podczas ustawiania ostrości nie zmienia się jego długość, ani nie dochodzi do obracania się przedniej soczewki.


X-T4 + Fujinon XF 50/1.0 R WR Ekspozycja (zdjęcie lewe): 1/8000s  f/1.0  ISO160, (zdjęcie po prawej): 1/200s  f/8  ISO160

     A jak wygląda praca Fujinonem XF 50mm f/1.0 R WR? Z punktu widzenia ergonomii jest naprawdę wygodnie - wbrew temu, czego można spodziewać się przy pierwszym rzucie oka, wielkość i masa tego obiektywu sprawiają, że wespół z aparatem fotografuje się nim z poczuciem nieźle umieszczonego środka ciężkości, a nasza lewa ręka ma tak wiele przestrzeni, że może swobodnie wybierać punkt podparcia. Co zaś tyczy się spraw technicznych - silnik autofocusa zabudowany w szkle niezwykle szybko i precyzyjnie reaguje na sygnały z układu AF aparatu. Nie ma problemu ani z ostrzeniem w konkretnym punkcie, ani ze śledzeniem ostrości w trybie AF-C - wszystko odbywa się bardzo sprawnie i bezproblemowo, w charakterystyczny dla ostatnich konstrukcji marki Fujifilm sposób i chociaż może się wydawać, że wykonanie zdjęcia na pełnej dziurze, obiektywem f/1.0 może być dość problematyczne, to o ile tylko nie zawiedzie stabilność naszych rąk, możemy mieć pewność, że ostrość będzie bez zbędnej zwłoki i bardzo dokładnie ustawiona tam, gdzie wskazuje układ AF.



Porównanie przysłon kolejno: f/1.0, f/4.0, f/8.0 oraz f/16

     Nie ma sensu jednak ukrywać, że dla obiektywu kluczowa jest jakość generowanego przez niego obrazu. Tym, którzy spodziewali się, że obiektyw o tak dużym otworze względnym będzie miał problemy z ostrością przy w pełni otwartej przysłonie, bądź będzie wykazywał szczególne tendencje do aberracji chromatycznej spieszę donieść, że mimo szczerych chęci nie udało mi się zmusić go ani do wyprodukowania mydlanego obrazu, ani do ubarwienia kontrastowych linii na zdjęciu kolorowymi otoczkami. Szczerze mówiąc zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony, bo okazało się, że tak naprawdę od pełnego otworu przysłony, produkowany przez Fujinona XF 50mm f/1.0 R WR obraz jest bardzo ostry i szczegółowy, oczywiście pamiętając o bardzo płytkiej głębi ostrości. Również w okolicach pełnego otworu przysłony nie udało mi się wykonać fotografii, na której w obszarze ostrości widać by było jakiekolwiek oznaki aberracji chromatycznej - świetnie widać tu zbawienny wpływ elementów wykonanych ze szkła niskodyspersyjnego, zaimplementowanych w konstrukcji optycznej obiektywu, a ewentualne oznaki aberracji chromatycznej można znaleźć tak naprawdę tylko poza obszarem ostrości. Jakość obrazu który generuje nowa, niezwykle jasna pięćdziesiątka z logo Fujinon stoi na bardzo wysokim poziomie, a warto w tym miejscu zaznaczyć, że w czasie tego krótkiego testu dysponowałem egzemplarzem przedprodukcyjnym, co każe sądzić, że w wersji sprzedażowej, sprawy na pewno nie będą miały się gorzej.

fot. Adam Niedbała 

     Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR jest w pewnym sensie pokazem mocy i możliwości firmy Fujifilm, jasno dając do zrozumienia, że istnieje możliwość konstruowania świetnych optycznie obiektywów, o dużym otworze względnym dla systemu X. I może nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że konkurencyjni producenci, pomimo zapewnień o przystosowaniu swoich bagnetów do produkcji bardzo jasnych konstrukcji optycznych, nadal niezbyt chętnie takie proponują. W przypadku firmy Fujifilm okazuje się, że stworzenie sprawnego pod każdym względem obiektywu ze światłem f/1.0 jest jak najbardziej możliwe, a efekt miło zaskakuje. Kiedy tylko pojawi się okazja do spędzenia w towarzystwie tej jasnej pięćdziesiątki trochę większej ilości czasu, na pewno postaram się o szerszy materiał na jej temat, ale już teraz wiem, że to bardzo ciekawy, dobrze zaprojektowany i skonstruowany obiektyw. Fujinon XF 50mm f/1.0 R WR dostępny jest w przedsprzedaży w sklepie fotograficznym e-oko.pl.



Tekst  Adam Niedbała
Autoryzowany Sklep FujiFilm e-oko.pl

Opublikowany w: Testy sprzętu foto