Menu bloga

Najnowsze wpisy

FUJIFILM GFX 50S II - PIERWSZE WRAŻENIA

1276 Zobacz 8 Liked

AKTUALIZACJA 16.09.2021

Dzięki uprzejmości firmy Fujifilm otrzymaliśmy testową sztukę GFX 50S II - porównanie względem modelu GFX 50S i GFX 100S znajdziesz tutaj.


WSTĘP

Fujifilm w tym miesiącu zaprezentowało nowy model z serii GFX. Fujifilm GFX 50S II jest bezpośrednim następcą modelu GFX 50S, ale wspólnym mianownikiem jest jedynie sama matryca CMOS o rozdzielczości 51,4 Megapikseli. Pięć lat przerwy zaowocowało zmianami nie tylko na poziomie budowy korpusu, ale także w systemie automatycznej ostrości, procesorze obrazu czy nawet w dedykowanym modelu akumulatora. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najważniejszym cechom, dzięki którym GFX 50S II ma szansę być najbardziej przystępnym cenowo bezlusterkowcem średniego formatu.



BUDOWA

Zaczynając od budowy zewnętrznej, GFX50S II dzieli konstrukcję korpusu ze swoim (niewiele) starszym bratem - Fuji GFX 100S. Magnezowy szkielet ze wzmocnieniami przy bagnecie gwarantuje nie tylko mały wymiar i niską wagę, ale także dużą wytrzymałość, nawet w przypadku stosowania cięższych obiektywów. Body wraz z akumulatorem i kartą pamięci waży zaledwie 920g, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na aparat średnioformatowy. Z tego powodu też GFX 100S jest popularniejszy od GFX100, który posiada wbudowany grip. 



ERGONOMIA

Pod kątem ergonomii jest bardzo dobrze, co mogą potwierdzić użytkownicy właśnie Fujifilm GFX100S. Analogii do bezlusterkowca z matrycą 100 MP będzie więcej, ponieważ pomijając oznaczenie modelu na klapce portu USB, są to wizualnie bliźniacze konstrukcje. Rozmieszczenie przycisków jest bardzo przemyślane, po chwili przyzwyczajenia można wręcz obsługiwać aparat "na ślepo", za to duży plus dla konstruktorów tej firmy. Przyciski znajdujące się na górze obudowy można także przypisać do dowolnie wybranej przez nas funkcji, przez co zwiększa się jeszcze intuicyjność obsługi.

rghs_banner.png


WYŚWIETLACZE I WIZJER

Mniejszy wymiar GFXa 50S II uwzględnia także elektroniczny wizjer OLED o rozdzielczości 3,69 Megapikeli przy przekątnej 0,5 cala. Zagęszczenie jest bardzo dobre, pozwala na bezproblemową kontrolę ostrości. Nie zabrakło także funkcji przybliżania oraz focus peakingu. Charakterystyczną cechą dla wizjerów elektronicznych jest oczywiście możliwośc podglądu w czasie rzeczywistym wszystkich zmian w nastawach aparatu. Poprawia to znacznie kontrolę nad ekspozycją i kolorystyką zdjęcia.

Na górze korpusu znajduje się przeniesiony z GFX100S monochromatyczny wyświetlacz, który daje użytkownikowi dostęp do informacji o parametrach takich jak: stan baterii, nastawy aparatu, rodzaj kompresji pliku, miejsca na karcie pamięci, aktualnego trybu i poziomu naświetlenia zdjęcia za pomocą światłomierza umieszczonego po lewej stronie ekranu.

Z tyłu natomiast mamy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 3,69 MP (jak w wizjerze) i przekątnej 3,2". Jest on dotykowy i uchylny w dwóch osiach. Poza uchyleniem go w górę lub w dół, można uchylić go także pod kątem 45 stopni w prawo. Dla osób, które zajmują się fotografią uliczną i często poszukują nieoczywistych perspektyw, oznacza to znacznie większą swobodę.



MATRYCA

Zastosowana w GFX50S II matryca posiada tą samą rozdzielczość 51,4 MP, co jego poprzednik, natomiast zmieniła się kontrukcja samego sensora. Na diodach RGB znajdują się mikrosoczewki, które odpowiadają za jeszcze lepszą reprodukcję detali oraz rozpiętość dynamiki tonalnej. W trybie Multi Shot Pixel Shift, kamera wykonuje 16 zdjęć RAW przesuwając matrycę o 0,5 piksela, oddając w ręce użytkownika plik DNG (Digital Negative) o rozdzielczości 200MP. Wymaga to jednak całkowitego bezruchu kamery i fotografowanego obiektu oraz zewnętrznego programu Fujifilm "Pixel Shift Combiner" do wywołania zdjęcia.



STABILIZACJA

Fujifilm GFX50S II posiada IBIS (In-Body Image Stabilization), czyli mechaniczny system stabilizacji matrycy w pięciu osiach o wydajności 6,5 stopnia ekspozycji (EV). Jest to najlepszy wynik w historii marki i wynika z faktu zastosowania nowej generacji żyroskopu i akcelerometru, które z większą precyzją odczytują drgania, ich kierunek i siłę. Przydaje się to nie tylko do zdjęć Multi Shot, ale także do nagrywania video oraz zdjęć z ręki z długimi czasami naświetlania. Pozwala to na większą kreatywność, nawet przy takich czasach jak 1/15 s.




PROCESOR OBRAZU

Zastosowany w GFX50S II procesor obrazu X-Processor 4 pozwala na szybszą pracę autofokusa (system automatycznego ustawiania ostrości działa w oparciu o 425 pól detekcji kontrastu), wyższe poziomy czułości matrycy bez zaszumienia i degradacji szczegółów, a także lepszą kolorystykę zdjęć. Dodatkowo posiada najbardziej zaawansowany tryb symulacji filmów analogowych. Procesor tez pozwala też na zdjęcia seryjne z prędkością 3 kl./s., więc nie jest to korpus stworzony do pracy reporterskiej.



AKUMULATOR

Nowy bezlusterkowiec Fujifilm do zasilania korzysta z akumulatora NP-W235, czyli dokładnie tego samego modelu, co X-T4. Zgodnie z testami jedno ładowanie pozwoli na zrobienie ok. 440 zdjęć. W zestawie z aparatem jest kabel do ładowania akumulatora bezpośrednio w urządzeniu. Ładowarkę należy dokupić odzielnie. 



VIDEO

Nowy GFX nagrywa w maksymalnej rozdzielczości i prędkości nagrywania 1080p 30FPS, co jest słabszym wynikiem niż 4K30FPS w przypadku GFX100s, jednak należy pamiętać, że w pierwszej kolejności jest to uniwersalny aparat, który sprawdzi się w przypadku fotografii studyjnej, plenerowej czy ulicznej. Dopiero w dalszej kolejności powinno się rozpatrywać GFX50S II jako kamerę. Funkcje video jednak nie są ograniczone, mamy do wyboru pełne wsparcie nastawów manualnych, profile kolorystyczne oraz wejście/wyjście audio do podpięcia słuchawek i mikrofonu. 




PODSUMOWANIE

Czy GFX 50S II ma szansę być kolejnym sukcesem marki Fujifilm? Obecnie wydaje się, że może być to aparat, który znacznie spopularyzuje średni format wśród użytkowników, którzy celowali w zakup np. Sony A9 II lub EOS R5. Rozdzielczość, którą oferuje GFX100S należy traktować raczej jako popis optyki Fujinon i możliwość przeniesienia 100 megapikseli. W codziennym użytkowaniu 50MP będzie dla większości osób więcej niż wystarczające. Najwyższy model Sony - A1 oferuje właśnie taką rozdzielczość. Reprodukcja detali jest na lepszym poziomie, gabaryty nie różnią się znacznie, a w zestawie z nowym obiektywem Fujinon GF 35-70mm to bardzo uniwersalne narzędzie. Dostawa do naszego sklepu jest planowana na koniec września, także serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego - jako sklep fotograficzny z wieloletnim doświadczeniem, służymy naszą wiedzą i radą..